Cesty po ČR‎ > ‎Jihomoravský kraj‎ > ‎

Mohyla míru

(na kole)
15.3.2011

Vyjíždím z Brna po cyklostezce č. 1, která vede kolem Svratky. Až do Modřic je stezka plná dalších sportuchtivých lidí - jdou pěšky s kočárkama, bruslí, jezdí na kole, ale všichni se navzájem celkem šikovně a ohleduplně vyhýbáme, takže to není úplně nepříjemná cesta. Stejně si však oddychnu, když z úzké cyklostezky sjedu na normální silnici. Neoddechnu si však nadlouho, neboť jsem se hned ztratila - vyjela jsem doprava do Modřic, správně se musí odbočit doleva (byl tam ukazatel? nevím). Pak jedu po cyklostezce č. 4 kolem čističky odpadních vod, tam se jede dobře, žádný provoz a kolem po poli se prochází první bažanti, během cesty je uvidím a uslyším ještě často. Snažím se je fotit, moc se nebojí, ale než slezu z kola a vytáhnu foťák, stihnou kousek poodejít a tak dobrý zoom nemám, aby z toho byl pěkný snímek.

cestynedalekorajče.net
Obr.1 Bažanti jsou tu na každém kroku

Pokračuji přes Rebešovice, Rajhradice, tam odbočím na Otmarov a udělám si další zastávku, tentokrát na pozorování aut na dálnici seshora z mostu (obr. 2). Jejich pohyb mě fascinuje. Za Otmarovem zahlédnu blízko cesty káně, sedí si klidně na sloupku nějakého plotu a vůbec mu nevadí projíždějící auto, když se ale přiblížím já, raději odletí opodál a usadí se tam zase na nějaký vyvýšený bod. Je asi třicet metrů ode mě, krásně se rýsuje proti obloze, tak si ho prohlížím. Dál jedu do Sokolnice a Telnice (obr.3), kde opustím cyklostezky a pokračuji po zelené na Pracký kopec. Sem to bylo asi 30km a už jsem dost unavená. Ten kopec je snad nekonečný.

cestynedalekorajče.net
Obr.2 Dálnice


cestynedalekorajče.net
Obr.3 Telnice

U Mohyly míru (obr. 4) trochu odpočívám. Je tu pěkný výhled na západ slunce, ale dlouho se kochat nemůžu, ještě mě čeká zbývajících asi 20km a ráda bych ujela co nejvíc do tmy. O mohyle míru a bitvě tří císařů, jakož i o vstupném (do expozice v budově hned vedle a do kaple v památníku) si můžete něco přečíst třeba zde: http://mohylamiru.muzeumbrnenska.cz/.

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Mohyla míru


cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Detail štítu na jednom rohu mohyly


cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Dělo u Mohyly míru

Následuje nepříjemný úsek po silnici, kde jezdí víc aut, alespoň že spíše v protisměru - je večer, tak se všichni rozjíždějí do domovů směrem od Brna. Bez zvláštních příhod projíždím Kobylnice, ves Dvorska, Tuřany a za Holáskami mě cyklostezka zavede ke Svitavě a následně Svratce, kde už to znám. Dá se jet i podél Svitavy, ale je to trochu horší cesta.

Celkem je to asi 50km, cesta celkem nudná, kromě pozorování bažantů, ale přesto ten výlet za to stál, Mohyla míru je vznešená jako malá Eifelovka a stojí za to ji navštívit.
Comments