Procházka k jeskyni Pekárna

23.10.2011

Již poněkolikáté se vydávám podél Říčky na pohodlnou středně dlouhou vycházku (10-15 km) s mnoha zajímavostmi.  Brněnské MHD mě doveze do Mariánského údolí (u Líšně), odkud po modré značce zamířím proti proudu Říčky a hned po pár krocích si užívám příjemné prostředí a hned první zajímavost - zarosté tribuny poukazující na zašlou slávu tohoto místa (více viz. zde: http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=15e45c21-c627-48fc-821a-5711666f90b2).
Modrá značka mě vede kolem tří velkých rybníků k další zajímavosti - k Horákovskému hradu (obr. 1), moc z něj sice nezbylo, ale i jen samotná ostrožna má svůj půvab, teď na podzim je z ní i trochu výhled do údolí a na protější ostroh s hradištěm Staré zámky.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Horákovský hrad (cisterna)

Na další cestě obdivuji předválečné chatky (obr. 2) a rybník u Bělkova mlýna (obr. 3), kde se dá pěkně o samotě posedět, narozdíl od velkých rybníků na začátku cesty tady nejsou žádní rybáři a lavičky tu zejí prázdnotou.

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Dřevěná chata z roku 1939

cestynedalekorajče.net
Obr.3 Bělkův rybník

Už jsem asi v polovině cesty, občerstvuji se na Ranči u jelena (obr. 4), kromě toho jdu okouknout, jaká tady mají zvířátka (obr. 5, 6 a 7). Dalším zpestřením cesty jsou vývěry Říčky a dál po cestě její suché koryto, ze kterého jsem byla úplně paf, když jsem ho viděla poprvé a ještě nerozuměla tomu, kam ta voda mohla zmizet :-).

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Ranč u jelena

cestynedalekorajče.net
cestynedalekorajče.net
cestynedalekorajče.net
Obr. 5-7 Zvířátka na ranči

Pak přicházím k rozcestí Ochozská jeskyně a do cíle mi zbývá jen 1,5 km, ale teď přichází vlastně to nejzajímavější - z tohoto rozcestí si udělám hned tři krátké odbočky k jeskyním a jednu ještě... ale to až za chvíli. Nejdříve vyrážím k Pekárně (obr. 8 a 9). Je to volně přístupná jeskyně s největším vstupem, kterou jsem v Moravském krasu viděla (nepočítám ty slavné, ale placené, jeskyně v severní části krasu), dá se do ní nakouknout i bez baterky, za chvíli si oči přivyknoou příšeří a na stěnách jsou vidět vápencové tvary, ne přímo krápníky, ale spíše něco podobného "záclonám" - vysrážené vápencové cestičky, kudy stéká voda (obr. 10). Oku lahodí také okolí jeskyně - samé zarostlé balvany (obr. 11), najaře tu i něco kvete :-).

cestynedalekorajče.net
Obr. 8 Jeskyně Pekárna

cestynedalekorajče.net
Obr. 9 Pekárna zevnitř

cestynedalekorajče.net
Obr. 10 Jeskyně Pekárna - strop

cestynedalekorajče.net
Obr. 11 Škrapy v okolí Pekárny

Další odbočka mě zavede (po žluté značce) k Hostenickému propadání (obr. 12). Po návratu se podívám k nepřístupné Ochozské jeskyni (obr. 13) (o Pekárně i o Ochozské j. si můžete něco přečíst na naučných tabulích, pokud ještě nepadly za oběť vandalům) a po zelené značce k propadání Říčky a pokud toho nemáte ještě dost, dá se zajít k jeskyni Švédův stůl (obr. 14 a 15) a j. Netopýrka (obr. 16). U těch už jsem byla dřív a tak je tentokrát vynechávám a pokračuji po modré značce do Ochozu. U obecního úřadu zjistím z jízdního řádu, že mi autobus před šesti minutami ujel a adalší jede až za dvě hodiny, ale nepropadám chmurům a jdu se podívat na zatávku U Votrubů (pojmenované podle hospody, před kterou se nachází) a tam zjišťuji, že mi to jede za dvacet minut. Takže na to v Ochozu pozor, směrem do Brna to jezdí ze dvou různých zastávek!

cestynedalekorajče.net
Obr. 12 Hostenické propadání

cestynedalekorajče.net
Obr. 13 Ochozská jeskyně

cestynedalekorajče.net
Obr. 14 Švédův stůl

cestynedalekorajče.net
Obr. 15 Švédův stůl - pohled ven "okénkem"

cestynedalekorajče.net
Obr. 16 Jeskyně Netopýrka

Pěkné čtení a obrázky o zajímavostech Mariánského údolí najdete třeba zde:
http://alena.ilcik.cz/0909marianskeudoli.php
http://www.jeskynar.cz/speleologie-pro-kazdeho/album/ochozske-jeskyne

Comments