Cesty po ČR‎ > ‎Jihomoravský kraj‎ > ‎

Ivančice

25.3.2012

Ivančice využívám docela často jako výchozí bod nebo jako konečnou na svých výletech. Během loňského roku jsem si prošla trasu mezi Ivančicemi a Moravským Krumlovem (článek Moravský Krumlov-Ivančice), také jsem šla z Mohelna do Ivančic (výlet se zde jmenuje Templštejn a údolí Jihlavy) a kdysi dávno jsem poznávala okolí tohoto města cestou z Rosic do Ivančic. Teprve nyní jsem se ale dostala k pořádné prohlídce města, už konečně trefím na náměstí z nádraží i ze zastávky Ivančice-město, prohlédla jsem si náměstí s morovým sloupem, zajímavou radnici (obr. 1), úžasný kostel (obr. 2) a také jsem vyrazila k židovskému hřbitovu (obr. 3). Jistě to není kompletní výčet místních zajímavostí, ale chtěla jsem ušetřit dost času také na výlet za nedalekými rozhlednami.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Radnice v Ivančicích

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Kostel

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Židovský hřbitov

Po procházce městem jsem zamířila po červené značce k rozcestí Pod Veselou horou a ještě asi o dva kilometry dál až k silnici a po ní až k Menšíkově rozhledně u obce Hlína (obr. 4 a 5). Rozhledna mě mile překvapila, podle fotek nalezených na internetu jsem soudila, že je plechová, ona je přitom dřevěná. Výhled je moc pěkný, hlavně když trochu znáte jižní Moravu. Chtělo by to dalekohled, aby člověk mohl poznávat různé vesničky rozeseté v okolí, ten bohužel nevlastním, a tak mě nejvíce potěšil pohled na Pálavu (obr. 6), škoda jen, že tam stojí ten vysílač. Na fotce mi ani nevadí, aspoň to vypadá netradičně.

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Menšíkova rozhledna u Hlíny

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Obec Hlína a rozhledna

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Výhled na Pálavu

Dál jsem pokračovala po modré, ale ta se mi asi po kilometru chůze ztratila. Přemýšlela jsem, jestli se vrátit, nebo radši pokračovat přímo k západu, kde jsou tuším Ivančice. Mapu jsem sice měla, ale moc mi nepomohla. Strašně se mi nechtělo vracet se do kopce a tak jsem pokračovala po nějaké polňačce pořád dolů. Kousek jsem šla i mimo cesty, říkala jsem si, že půjdu pořád podle potoka dolů a časem určitě narazím na civilizaci a ono to vyšlo :-). Došla jsem do části Ivančic, která se jmenuje Stříbský mlýn, nebo také Ivančice-letovisko a červená značka mě přivedla zpět do Ivančic. Cestou jsem "potkala" další rozhlednu, jmenuje se Na Oklikách (obr. 7) a je to spíš jen taková vyhlídka než rozhledna v pravém slova smyslu.

cestynedalekorajče.net
Obr. 7 Rozhledna Na Oklikách

cestynedalekorajče.net
Obr. 8 Výhled z rozhledny Na Oklikách (směrem k jihu)

V Ivančicích jsem měla dost času do odjezdu vlaku, tak jsem si vyběhla na kopeček na další rozhlednu-vyhlídku (obr. 9), tahle je věnována Alfonsu Muchovi, vypadá skoro stejně jako ta Na Oklikách, však je navrhl také stejný člověk... Stojí tu už od roku 1930.

cestynedalekorajče.net
Obr. 9 Rozhledna Alfonse Muchy

cestynedalekorajče.net
Obr. 10 Výhled z rozhledny na Ivančice

Vyhlídka na město při zapadajícím sluníčku byla tou správnou tečkou za dnešním výletem. Až budete v Ivančicích, určitě si sem vyšlápněte, hezké je i okolí řeky Jihlavy, která se vine pod rozhlednou, i park na úpatí tohoto svahu. Příští můj výlet povede z Ivančic zase tudy a dál snad až do Dolních Kounic a zpět kolem té rozhledny Na Oklikách - je to 22 km okruh pořád po červené značce.

Dneska jsem ušla nějakých 14 km a viděla spoustu zajímavého. Fotky najdete zde: http://cestynedaleko.rajce.idnes.cz/Ivancice/
Comments