Cesty po ČR‎ > ‎Jihomoravský kraj‎ > ‎

Hustopeče

21.9.2012
Za ranní mlhy (nebo čoudu z nedaleké dálnice?) vyrážíme k rozhledně nad Hustopečemi. Netrefíme se na správnou cestu, prodíráme se křovím a přelézáme elektrické ohradníky... To nám to pěkně začíná. Výhled ale stojí za to. Také se nám líbí v mandloňovém sadu, spadané mandle ale hledáme marně, museli bychom tu asi být dřív.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Rozhledna u Hustopeč

Po červené značce jsme od Hustopečí zamířili k Divákům. Cestou jsme nasbírali nějaké ořechy, které vůbec nešli oloupat a zatím jsem je ještě neochutnala, doufám jen, že jsou vůbec jedlé. Nedaleko rozcestí s modrou turistickou značkou je pěkný, veliký smírčí kříž, s téměř nečitelným nápisem. Ale to nevadí, je tam umístěna cedulka, kde se návštěvník dočte, co je vytesáno do kamenného kříže.

V Divákách jsme si prohlédli muzeum o bratrech Mrštíkových, mají tu na dvorku muzea i zajímavou sochu, ale zdálo se mi, že ji autor neudělal moc lichotivě - Mrštíkové na ní vypadají přísněji a nesympatičtěji než na fotografiích.

Nedaleko Diváků stojí také rozhledna Nedánov, tam už jsme nešli, naše trasa byla i tak dost dlouhá. Pokračovali jsme tedy neznačenou cestou zpět k Hustopečím, nejdříve kolem kopce Přední kout, kolem vyhlídky s lavičkami u Mrštíkova jilmu (nebo dubu? jasanu?) a potom po zelené značce do Kurdějova. Tam se mi moc líbilo, mají tam zvláštní veliký kostel s břidlicovou střechou (obr. 2). Je na něj také moc pěkný výhled z této cesty, jenže byltrochu proti slunci, takže na focení nic moc.

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Kurdějov

Do Hustopeč jsme pokračovali po silnici, to už byla docela nuda. Odpoledne jsme si konečně taky trochu prohlédli Hustopeče, náměstí se mi moc líbí. Pak jsme si trochu odpočinuli a vyrazili ještě na podvečerní návštěvu několika okolních rozhleden.


cestynedalekorajče.net


Obr. 3 a 4 Hustopeče - náměstí

Nejdříve jsme vyrazili na nejvzdálenější rozhlednu Slunečná. Je konstrukčně dost netypická, je u ní bufet a posezení, dá se k ní dojet autem... ale výhled je celkem obyčejný, nebo lépe řečeno podobný tomu, jaký jsme měli z hustopečské rozhledny - nejhezčí je Pálava v mlžném oparu, pod námi se vlní hospodářsky využívaná krajina. U Hustopeč to byly hlavně sady, tady jsou to hlavně vinice. Pak zajedem k rozhledně na Kraví hoře a k hotelu jménem Kraví hora (takové vesele barevné domečky a před vstupem jezírko a taky fotogenická umělá kráva). Nakonec si necháváme Vyhlídku U Obrázku. Už na Kraví hoře jsem se rozhodla, že pokud to stihneme, budeme z této vyhlídky pozorovat západ slunce za Pálavou. A jak to dopadlo? Napoví obrázky níže...

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Slunečná

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Kraví hora

cestynedalekorajče.net
Obr. 7 U obrázku

cestynedalekorajče.net
Obr. 8, 9 a 10 Západ slunce u vyhlídky U Obrázku
Comments