Cesty po ČR‎ > ‎Jihomoravský kraj‎ > ‎

Doubravice-Lysice-Skalice

09.03.2014

Za krásného vlahého rána vyrážím od zastávky v Doubravicích nad Svitavou po červené značce směrem na Lysice. Cestou na Malý Chlum značku na chvíli ztratím, mám takový pocit, že na stejném místě jsem ji ztratila i minule. Předchozí vycházka je popsaná v článku Rájec-Jestřebí - mlžný výlet do okolí.

U rozhledny na Malém Chlumu je spousta lidí, hlavně rodiny s dětmi, nechtěla bych vidět, jak to tu bude vypadat odpoledne, když je dnes slunečné počasí. Výhled je pěkný, daleký, jsem ráda, že jsem se sem znovu podívala. Je vidět až na zříceninu hradu u Boskovic.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Boskovický hrad na maximum přitažený foťákem

Krátký úsek cesty vede lesem, kde mi někdo pěkně pózuje před foťákem:

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Přátelská srnka mi pózuje

Dál vede značka přes ves Perná a za ní přes sady. Tam je cesta moc příjemná - žádný štěrk, jen krátká tráva, takže mě napadne, že by bylo docela pohodlné jít tam i bosky. Chvíli nad tím přemýšlím a protože ještě nehrozí, že bych šlápla na hada nebo na včelu, vzápětí nápad vyzkouším. Dá se jít takto bosky asi kilometr, až k silnici, pak se zase obuju, tam už by to nebylo pohodlné ani zdravé...

Před Lysicemi zase ztratím značku - mělo se projít nějakým podchodem a já jsem pokračovala dál a přišla na hlavní silnici spojující Lysice a Bořitov. Ani tak ale nejdu po silnici moc dlouho, jen asi dva kilometry. V Lysicích se podívám k zámku, je samozřejmě ještě zavřený, protože je teprve březen, ale i tak je to pěkné, na prosluněném nádvoří je příjemně, v oknech se odráží zámecká věž, v jezírku plují dvě labutě...

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Zámek v Lysicích

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Labuť mi mává na rozloučenou 

Za Lysicemi pokračuju dál po červené značce ještě na zříceninu Rychvald. O charakteru místa víc napoví obr. 5, je to zase jedna z těch téměř nezapamatovatelných zřícenin, které ráda při výletech navštěvuji, když už jsou poblíž, ale které by neměly být hlavním cílem výletu.


V Lysicích minu hřbitov se zajímavou hrobkou (obr. 6) a pokračuji neznačenou cestou do Krhova a dál po zelené značce přes Jabloňany do Skalice nad Svitavou. Ve chvíli, kdy mi do cíle zbývají 4 km, se rozhoduji, jestli budu pospíchat na vlak, který jede za 3/4 hodiny, nebo jestli půjdu pomalým tempem na vlak, který jede za hodinu a 3/4. Rozhodnu se pro rychlé tempo, posledních pět minut už musím utíkat, pak kupuji lístek a paní za okýnkem se mě ptá: "To ale pojedete za hodinu?" Odpovídám, že asi ano, ale vlak ještě stojí na nástupišti, takže když už mám lístek a odcházím od ní, tak na mě ještě volá: "Utíkejte, to stihnete." A stihla jsem. :-)


Comments