Cesty po ČR‎ > ‎Jihomoravský kraj‎ > ‎

Brno-Slavkov u Brna

na kole
18.9.2012

Vymotat se z Brna dá docela zabrat. Nejbližší cyklostezka, která se při tomto výletu hodí je č. 5005 procházející okrajem Líšně. Poprvé se ztratím hned u Podolí, je tady těch cyklostezek nějak moc, už ani nevím, po které chci jet. Po čtvrthodině jízdy k severu se mi to zdá podezřelé, vytáhnu mapu a zjistím, že jsem ve Velaticích špatně odbočila, měla jsem jet k jihu. Nevadí, už se nebudu vracet, aspoň si prohlédnu ze všech stran cementárnu u Mokré. Až do Pozořic není cestou nic moc zajímavého, takže se nikde nezastavuji a jedu co nejrychleji, ale na polních a lesních cestách to moc nejde. Ujela jsem 15 km za dvě hodiny, to musím přidat, jestli chci být za světla doma.

Z Pozořic jedu směrem na sever a kousek za vesnicí odbočím do lesa po modré turistické značce. Docela se to dá, až na poslední úsek cesty, který je prudce z kopce, div to ze mě nevytřese duši :-). Jsem zvědavá na Wildenberk, jsem připravená na to, že tam nic nebude, takže jsem docela příjemně překvapená, jak rozsáhlé příkopy jsou tam patrné. Jinak nic, ani kousek zdiva, kromě roztroušených kamenů a cihel všude na pahorku obehnaném příkopy.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Wildenberk

Pokračuji nepříjemnou kodrcavou cestou do Viničných Šumic, pak přes Vítovice a Rousínov, za nímž hledám Hřebenatkový útes, ale nic nenajdu a tak pokračuju dál. Kus před Němčany odbočuji po zelené, za topolovou alejí je poutní kostel Lutršték a ještě dál za ním PP Mrazový klín. Je ale hodně zarostlý,moc do něj nevidím a vlést se dovnitř jámy vůbec nedá.

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Lutršték

Ve Slavkově jsem v pokušení zajít na prohlídku zámku, ale nemám moc času a navíc tady nenajdu žádné dobré parkování pro kola. Projdu se parkem, vyfotím zámek s fontánou a slíbím si, že se sem brzy vrátím - zámek je totiž otevřen i v listopadu a i v prosinci jsou tu nějaké akce. Bojím se ale, že vstupné bude moc vysoké. Alespoň bych si příště víc prošla park, koukla se třeba do podzemí nebo prošla jen nějakou kratší prohlídkovou trasu. A určitě se příště stavím pro razítko a turistickou vizitku.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Slavkov - zámek

Za Slavkovem se zastavím mezi poli pro jednu zajímavou kešku - Slavkovský poklad, krabička obsahuje různé mince - staré české, staré zahraniční i současné zahraniční. Vyměním jich asi deset, mám velkou radost, že jich tam bylo tolik takových, co ještě nemám (hlavně hodně německých a super úlovek - mince z Litvy). Já jsem přispěla několika chorvatskými drobáky, jednou bulharskou mincí, polskou a několika českými nebo československými. Pak už se nikde nezastavuju, cesta pěkně utíká, jedu teď rychlostí průměrně asi 20km/h. Bez povšimnutí projedu Hrušky, Křenovice, Prace a Ponětovice, ve Šlapanicích koukám do mapy a trochu bloudím, než najdu cyklostezku, ta mě pak dovede opět do Podolí, kde se zase trochu zamotám než najdu správnou cestu. Poslední kilometry do kopce kolo tlačím, už jsem hodně unavená a zdržení mi už vadit nemusí, vím, že to mám domů čtyři kilometry a ještě asi hodinu a půl času. odpočívám u božích muk a kukuřičného pole na lavičce a konečně po celém dnu mám pocit, že výlety jsou rekreace a ne honička :-). Příště bych měla jet jen kousek za Brno. Doma se ani moc nedivím, že na tachometru je 77 km, čekala bych spíš ještě o trochu víc.

Comments