Obora Holedná

Na západ od Brna, mezi Kohoutovicemi a Bystrcí se rozkládá obora Holedná, ve které žijí zástupci druhu daněk evropský, jelen sika, muflon a také mezi návštěvníky nejoblíbenější prase divoké. Při své procházce oborou si můžete také užít klidu hlubokého lesa a odpočinout si u několika uměle vytvořených jezírek. Obora byla založena v roce 1985, má rozlohu 411 ha a vede přes ní naučná stezka a kromě toho modrá a žlutá turistická značka, které se potkávají na kopci Hobrtenky.

Není to ale jako v zoo, ne vždy budete mít štěstí a zvířátka opravdu uvidíte. Vidět tady plachého muflona nebo jelena se mi zatím nepoštěstilo, ostatní zvířátka, o kterých bude dále řeč, uvidíte skoro určitě. Při mé první návštěvě v oboře jsem myslím neviděla vůbec žádná zvířata, napodruhé (v létě 2010) jsem měla možnst vidět prasátka, a to velké kance, menší samice a mláďata i úplně čerstvě narozená pruhovaná selátka. Menší obora pro kance se dá celá obejít, když si dáte tu trochu námahy, budete odměněni zajímavým zážitkem. Kanci se nemají krmit, leda mrkví nebo jinými potravinami, které jim neuškodí.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Mládě prasete divokého

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Výběh v malé kančí oboře uvnitř velké obory, kterou se procházejí návštěvníci

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Prasátko, které kouká, jestli mu dáme něco dobrého

Obr. 4 Mláďata

A také docela zblízka se nám poštěstilo dívat se na daňky. Byly jsme s kamarádkou už na odchodu z obory, schovaly jsme fotoaparáty do batohů a říkaly si, jaké by to bylo pěkné vidět ještě nějaké ty jeleny nebo daňky. Když najednou jsme si všimly nějakého pohybu mezi stromy asi sto metrů od nás a kamarádka mě upozornila, že vidí daňky. Vůbec jsem jí to nechtěla věřit, šly jsme tedy o kus blíž a už byla zvířata jasně rozeznatelná. Leželo a postávalo jich tam mezi stromy aspoň dvacet. Postupně jsme se k nim přiblížili na nějakých 5 m. Protože je to v lese, jsou fotografie bohužel hodně tmavé, ale zapojte představivost a dívejte se na ně, jako by stály pár metrů od vás a nedělila vás od nich žádná ohrada ani plot.

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Pohled na daňky ještě docela zdálky

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Daňci asi tak, jak jsme je ve skutečnosti viděli
Obr. 7 Daňci ještě naposled, foťákem trošku přitažení, takhle blízko u nich jsme nestáli

Všechny tyto a také další moje fotky z obory jsou zde: http://cestynedaleko.rajce.idnes.cz/Obora_Holedna
Comments