Zelný trh

24.03.2013

Asi nejnavštěvovanější podzemí v Brně bylo zpřístupněno teprve v roce 2011. O tomhle i dalším podzemí v Brně vyšla v roce 2005 kniha Brněnské podzemí od Aleše Svobody, o rok později vyšlo ještě její pokračování.

Vchod do Labyrintu pod Zelným trhem je z uličky propojující Masarykovu ulici a Zelňák (č.p. 21). Vstupné se mi zdálo dost drahé (160 Kč pro dospělého), ale přesto jsem chtěla navštívit všechny brněnské pamětihodnosti, když už tu nějakou dobu žiju. V sezoně se prování každou půlhodinu, v zimě jen každou hodinu, a to vždy v půl. Přicházela jsem přesně v půl a tak trochu očekávala, že už budu mít smůlu a budu muset hodinu někde čekat, ale naštěstí tomu tak nebylo. Zatím se ve vchodu sešla jen čtveřice návštěvníků a ti čekali, kdo pátý je doplní (na prohlídku mohou jen skupiny v počtu 5-25 lidí). Venku stál mladý pár a už zdálky na mě koukali a když jsem se přiblížila, mile mě oslovili: "Vy se určitě chystáte do podzemí, že?" Odpověděla jsem, že ano. "My bychom vás stejně přemlouvali, kdybyste řekla, že ne, potřebujeme totiž pátého návštěvníka" :-).

Ve vstupní části si prohlížím keramické nálezy z podzemí (nebo jejich repliky) a fotky z chodeb. Dozvíme se, že tam nesmíe kouřit, jíst a pít, ale fotografovat že můžeme.

Pak následuje průchod minimálně sedmi sklepními místnostmi, každá z nich je zařízena jinak. Než vejdeme do první z nich dozvíme se mimo jiné taky informaci o druhé části chodeb, kam dnes nepůjdeme - je využívaná pro výstavy, přednášky a v adventním období jsou tam malé trhy. Určitě se tam chci někdy podívat.

Vinařský sklep
Ve vinařském sklepě na první pohled nejvíce zaujmou obrovské sudy na víno, dále jsou tu koštýře, sud na šlapání hroznů a nechybí různé lahvičky a pohárky. Také tu mají typické zvířátko. Dostáváme první hádanku - máme poznat z čeho je vyroben zvláštní malý okrově zbarvený koštýř. Většina lidí pozná, že je to věc rostlinného původu, po několika pokusech ostatních návštěvníků zkusím také svůj tip a je to správně - je to tykev.
cestynedalekorajče.net

Spižírna
V druhé vybavené místnosti visí makety masa, česneku a bylinek, v sudech jsou jablka (také nepravá), v neckách na zemi kukuřice. Dostáváme druhou hádanku - co lidé ve středověku určitě ještě neznali. Z výše jmenovaného je to ta kukuřice, zbytek si nechám pro sebe, abyste taky mohli hádat, pokud se tam vydáte. Také se tady dozvíme, jak si lidé udržovali ve sklepech chladno - v zimě nasekali led a nanosili ho do sklepa, po velkou část roku tady měli potom kolem 6°C a led tady vydržel dlouho. Ještě jsem si vzpomněla na další část výkladu a musím přiznat, že mě tahle okolnost trochu zklamala - abyrint nebyl ve skutečnosti ve středověku vůbec labyrintem, sklepy byly neprůchozí a k jejich propojení došlo až při zpřístupňování (alespoň v některých částech). také je tu nová podlaha, původní byla asi jenom hliněná, dnes se tu chodí po cihlách, jsou to ale krásné, staré cihly se značkami různých cihelen.
cestynedalekorajče.net

Svícení
Dále si můžeme prohlédnout různé držáky na světla a růné svítilny, kromě lamp jsou tu nástěnné držáky na třísky, svíčky a také svítilna z bicyklu a z kočáru. Na stolku vedle svíček leží také kratiknoty a znášedla. Průvodkyně nám předvádí, jak se škrtalo kamenem o škrtadlo a můžeme si to i vyzkoušet. Mám radost, když se mi podaří udělat jiskru, ale jak bych ji chytala do troudu a rozfoukávala ohýnek, to tedy nevím, zasvítila totiž jen na prchavý okamžik.
cestynedalekorajče.net


Alchimistická dílna
Na můj vkus poměrně rychle proběhneme alchymistickou dílnou, kde bych si ráda v klidu prohlédla všechny křivule, napodobeninu pece i stolek s otevřenou záhadnou knihou.
cestynedalekorajče.net


Nálezy
V dalším sklepě se podíváme do vitrín na skleněné a keramické nádoby na nápoje, na repliky zdobených keramických kachlů a na podivné hrnečky s otvory v pokličce, jako by byli na mince, ale prýse v nich žádné mince nenašli, jen jakési žetony. Zajímavé je, že se neví, na co sloužily. Archeologické nálezy  byly vytaženy při čištění sklepů z odpadních jímek.
cestynedalekorajče.net

Mučení a pranýřování

Ve zdejším sklepení nikdy žádná mučírna nebyla, tato expozice je tady umístěna, protože se mučilo a také popravovalo nad námi na Zelném trhu. Stojí tu tamější originální pranýř (pbr. vlevo), dále je tu ukázka všemožných mučicích nástrojů - od známé Španělské boty (obr. uprostřed), přes židli pro čarodějnici až po hák na zavěšení, chybí už jen opravdová šibenice. Za rohem mají také klec pro blázny a studnu, která přinese štěstí tomu, kdo do ní vhodí minci.
cestynedalekorajče.net
Krčma u Zlatého stolu
Krásně zařízená místnost, která měla dokonce sloužit návštěvníkům k občerstvení, než její provoz zakázala hygiena a hasiči, je poslední zastávkou na naší trase.
cestynedalekorajče.net


Na závěr ještě několik nesouvislých vět:
- návštěva v zimních měsících se mi zdá ideální, jednak se schováte před nepříjemným mrazem do chodeb, kde je kolem 13°C, jednak tady nebude tak moc lidí jako v létě, jít na prohlídku v pěti, nebo maximálně deseti lidech se mi zdá ideální, jinak už by bylo hůř vidět i slyšet, také dnes nebyl problém vyfotit si kteroukoli místnost bez lidí
- nepodařilo se mi zjistit, v jaké hornině jsou sklepy hloubeny (průvodkyně to nevěděla), zřejmě to ale bude něco měkčího, nikde totiž není horninu vidět, všechny stěny i stropy jsou zděné, v první části i vybetonované
- asi všechny chodby byly vysoké kolem 2 m, aspoň si nepamatuji na jediné místo, kde by se někdo musel ohýbat, také jsou dostatečně široké a suché, jediné nepohodlí je zdolání asi 200 schodů
cestynedalekorajče.net

Zdroj informací:
http://www.ticbrno.cz/cz/podzemi/labyrint-pod-zelnym-trhem
Comments