Štoly ve Stránské skále

Přestože jsem ve většině podzemních prostor na Stránské skále byla asi třikrát nebo čtyřikrát, z toho dvakrát v loňském roce, stejně si zase najednou nemůžu uvědomit, kam která chodba vede a co je v ní nejzajímavější. Snad si to tedy ujasním ještě během psaní tohoto článku. Pro zorientování pomůže i mapka na obr. 1 (větší obrázek uvidíte, když na něj kliknete).

Chodby pod Stránskou skálou mají asi 700 m. Měly sloužit jako továrna na letecké motory, továrna začala vznikat za 2. sv. války, ale nebyla dokončena. Malá část chodeb byla v 60. letech přestavěna na protiatomový kryt.

cestynedalekorajče.net
0br. 1 Lokalizace podzemních chodeb

V lomu v západní části areálu se nachází také přirozená jeskyně. Nakoukla jsem do několika puklin, ale hlouběji jsem se neodvážila. Do se do nich totiž dostat jen lezením a hlavně nevím, nakolik jsou bezpečné a který vstup je ten správný. Je tu také poklop ukrývající prý hlubokou (asi 6 m) díru, ze které by se po kluzkých mazlavých stěnách člověk nedostal ven. Proto je raději zavřená a zamčená.

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Vstpy do jeskyně - vlevo zamčený, vpravo použitelný

Štola I: Prostorný vstup se nachází vedle zamčených dveří do protiatomového krytu. Chodby se záhy větví, pokud se dáte vpravo, půjdete chodbou s betonovanou podlahou. Vlevo na křižovatce cest je strašidelná zeď, za kterou je skoro nedýchatelný vzduch a člověk tam klopýtá přes překážky. Tahle štola má nejspletitější chodby ze všech tří a její část (140 m chodeb) je těžko přístupná - lze se tam dost jen proplazením se mezi stropem betonového krytu a stropem štoly. Ale není tam v podstatě nic nového. Do této štoly existuje ještě druhý vstup - je tvořen propadlou částí stropu. Propadlina se nachází v blízkosti Štoly II, takže jsem si vždy myslela, že souvisí s ní... ve skutečnosti je ale propadlina východem z této štoly, ačkoly jsou oba východy od sebe dost vzdálené.

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Vstup do štoly I

Štola II: Nachází se za asi 2 m vysokou protitlakovou stěnou, na které se často schází brněnská mládež. Na této štole se mi nejvíc líbí, že má dva východy i když ten jeden je zazděný, takže je pouze vidět ven, a že chodba vede dokola. Už jsem si ji prošla aspoň dvakrát a vždycky mě překvapí, že vycházím tam, kde jsem už byla, asi nějak zapomínám počítat, kolikrát jsem už zahnula za roh. Narozdíl od předchozí štoly mi tahle připadá frekventovanější a méně nebezpečná co se týče potenciálních podivných individuí, aspoň se tam nedostanete do slepé uličky.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Vstup do štoly II

Štola III: Má nejmenší vstup, který vypadá skoro jako pravá jeskyně, nachází se nejblíže tramvajové zastávce a jde se k němu hlubokým úzkým údolím, kde v chůzi překáží větve, obrovské kameny i celé stromy. Je tu opět zbytek cihlové zdi, jako ve štole I, je tu také trám, ke kterému se váže hrůzostrašná historka o ženě, která se na něm oběsila. Byla to prý matka dívky, která spáchala sebevraždu nedaleko (u štoly I, u toho krytu) skokem ze skal (nebo jen spadla?). U toho trámu mi vždy běhá mráz po zádech. Jinak je tu ale docela příjemně velký prostor - výška štoly je až 5 m. Když jsem sem vzala své kamarádky na podzim 2012, měly jsme tu další strašidelný zážitek - proti nám šli lidé s baterkou, my jsme je neviděly, ale slušně jsme pozdravily a oni na to nic, jen šli pořád dál proti nám... :-) Ale jinak se nic nestalo, normálně jsme se minuli... Další strašidelná historka se váže k systému plazivek - prý se tam nějakou dobu ukrýval uprchlý Ukrajinec, kterého policie nemohla v plazivkách najít, a tak tam přežíval dlouhá léta, kdoví jestli tam není dodnes...

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Vstup do štoly III

Zdroje informací:
http://www.kafelanka.cz/mista/stola1.php
http://www.kafelanka.cz/mista/stola2.php
http://www.kafelanka.cz/mista/stola3.php

Všechny fotky ze štol na Stránské skále:
http://cestynedaleko.rajce.idnes.cz/Brnenska_podzemi_-_Stranska_skala


Comments