Kostnice pod Sv. Jakubem

28.09.2013

Do kostnice jsem se už dlouho chtěla podívat, ale nakonec jsem byla docela zklamaná. Uložených kostí je tam možná hodně, ale celkový dojem pro mě byl, že je to předražené a přitom jsou to jen tři krátké chodby. Výklad byl asi na pět minut, celkově prohlídka zabrala sotva půl hodiny i s focením.

Něco málo k historii (převzato z oficiálních stránek: http://www.ticbrno.cz/cz/podzemi/kostnice-u-sv-jakuba/historie):

Hřbitov u kostela sv. Jakuba existoval již na počátku 13. století. Kapacita hřbitova byla omezená, proto byl zaveden výměnný systém pohřbívání: po uplynutí 10 až 12 let od pohřbu byl hrob otevřen, ostatky vyjmuty a na stejné místo byl pohřben další zemřelý. Obsah původních hrobů se pak ukládal do speciálních podzemních objektů – osárií neboli kostnic.

Přímo pod dlažbou svatojakubského kostela byla k těmto účelům pravděpodobně v 17. století zřízena tříkomorová krypta. Trvalý nedostatek prostor k ukládání kostí vedl v roce 1741 k rozšíření kostnice. Po naplnění krypty i kostnice pod hřbitovem bylo vstupní schodiště z hlavní lodi kostela uzavřeno kamennou deskou s latinským nápisem. Josefínské reformy vedly v roce 1784 ke zrušení kostelního hřbitova z hygienických důvodů. Ostatky z hrobů byly uloženy do krypty, hřbitovní zeď byla stržena a prostranství kolem kostela vydlážděno nepotřebnými náhrobky.

Průzkum podzemí probíhal od roku 2001, veřejnosti bylo podzemí zpřístupněno v roce 2011 (asi, nenašla jsem přesné datum).

Několik pořízených fotografií z kostnice:
Comments