Cesty po ČR‎ > ‎Jihomoravský kraj‎ > ‎Adamovsko‎ > ‎

Vycházky za studánkami

10.2.2012

První vycházka

Vycházím po modré značce z Adamova kolem PR Coufavá, je sice velký mráz, ale sluníčko se na mě skrz mraky směje (obr. 1), takže se mi jde vesele, do kopce se aspoň pěkně zahřeju... Dojdu k rozcestí, kde se modrá značka křižuje se žlutou, po které se za chvíli budu vracet, teď si ale ještě udělám odbočku za Útěchov ke křížku u silnice, případně můžete zajít k památníku A. Midlocha. Pak se tedy vracím po té žluté značce a asi po 2 km dojdu na rozcestí, ze kterého si udělám dvě odbočky - k Mufloní studánce (obr. 2) a k památníku J. Bohdaneckého.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 V lese

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Mufloní studánka

Nejvíc se těším na Ronov (obr. 3), to je zřícenina, ke které přijdu asi po dalším kilometru. Moc toho z hradu nezbylo, jen příkop je patrný. U rozcestí Pod Ronovem je památník J. Zenkera, odkud je docela hezký výhled na paneláky Adamova. Zrovna je osvětluje zapadající sluníčko, je to hezký pohled, ale budu si už muset pospíšit, abych došla do cíle ještě za světla. Asi 1,5 km před Adamovem je krásně upravená studánka s názvem Ptačí svatyně (obr. 4). Poznámka pro geocachery - na cestě je několik celkem snadných kešek, povedlo se mi některé "ulovit" i bez zapínání GPS přístroje :-).

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Ronov

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Ptačí svatyně

21.10.2012
Druhá vycházka

Na další vycházku za studánkami okolo Adamova vyrážím v organizované skupině brněnských turistů. Kupuji si od organizátorů i studánkový záznamník, mají jich v prodeji několik, zatím mě zajímá tzv. žlutá verze, která se vztahuje ke studánkám v okolí Adamova.

Vyrážíme od nádraží (Adamov-zastávka) podél Svitavy k severu a hned po kilometru obdivujeme první studánku - Pod hradem. Na Nový hrad stojící nedaleko (asi 2 km) dnes nepůjdeme, ale k návštěvě ho doporučuji, moc se mi líbí. My odbočíme vpravo od zelené značky (snad po cyklostezce) a jdeme hledat Hubertovu studánku. Odtamtud se napojíme na červenou značku a hned jsme u další studánky - U kukačky. V záznamníku mě pobaví kontrolní otázka - podle čeho dostala studánka své jméno? :-)

Opět opouštíme značenou cestu a navštívíme studánku Pod jasanem. Organizátoři marně hledají studánku Pod Doubskou. Následuje svačinová pauza u studánky U jelena a zanedlouho odbočka ke studánce Nad Doubskou. To už jdeme zase po značce (žluté) a míjíme poslední studánku - Na Doubské nebo také U Kalicha nebo Bažantí. U té se rozloučíme a v menších hloučcích docházíme do Adamova.

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Studánka Pod Jasanem a naše výletní skupinka

27.10.2012
Třetí vycházka

Další vycházka spojená se "sběrem" adamovských studánek vedla z Křtin, přes Výpustek do Adamova a obsahovala pouze dvě studánky, přičemž ta první ani není studánka, ale spíš pumpa. Nachází se hned u Křtin, když se jde po červené značce a zároveň po silnici směrem na západ.

Moc se mi líbila cesta k Výpustku, lemuje ji několik jeskyní, nejzajímavější je Drátenická, viděli jsme několik vstupů, všechny samozřejmě zavřené, ale dalo se aspoň nakouknout dovnitř okýnkem ve vratech. A taky je tu několik malých jeskyněk, kam se jeden až dva lidé mohou schovat před deštěm. Začalo tady pršet, tak jsem jich využila a schovala se, ale bohužel nepřestalo pršet po celý zbytek dne, takže za chvíli jsem si natáhla pláštěnku a pokračovala dál. Boty a spodní část riflí ale po celém dni stejně vypadaly jako bych prošla rybníkem.

Těšila jsem se na Hrádek u Babic, ale nic jsem neviděla. Na nějaké odbočování z cesty a hledání zbytků příkopů nebyla nálada. Při prudkém stoupání k rozcestí Na Újezdě jsem se dobře zahřála a pak mě ještě potěšil pěkný výhled do údolí, kterým prochází Josefovská silnice (obr. 6).
cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Údolí Křtinského potoka

Na rozcestí U sedmi dubů byly dvě možnosti jak jít po červené do Adamova - jedna cesta dlouhá 1,5 km a druhá dlouhá 2 km. Přestože byla děsná zima a v botách čvachtalo, vybrala jsem tu delší, protože jsem chtěla navštívit Slučí studánku. Lov geokeší jsem ale zavrhla, na to jsem se příliš těšila do tepla. Také jsem vynechala rozhlednu, kde už jsem byla před dvěma roky a kde je to také moc pěkné - doporučuji k návštěvě.

Lesy jsou tu na podzim moc krásné, už se těším, až se sem zase vydám, ale příště se líp připravím - poslechnu si předpověď počasí a buď nepůjdu za deště vůbec, nebo aspoň lépe vybavená náhradními věcmi, horkým čajem atd.

8.5.2013
Čtvrtá vycházka

Tentokrát se nebudu toulat tak úplně u Adamova - start i cíl trasy mám v Babicích nad Svitavou. Chystám se na čtyři studánky (dvě do záznamníku a dvě jen tak) a pak ještě lovit kešky. Nejdřív chci vidět ty dvě ty studánky, které jsou potřeba do žlutého studánkového záznamníku, proto tady přece jsem. Obě se nacházejí blízko Babic nad Svitavou, musím vystoupat asi kilometr nebo dva od vlaku až k prvním domům. Kousek cesty využiju modrou značku, dál pokračuji po neznačené cestě, využiju i GPS přístroj pro kontrolu, jestli jdu správným směrem. Nejdu - cesta mě žene víc na východ, ale to nevadí, místo k Liščí studánce půjdu nejprve ke studánce U Huberta a tu Liščí navštívím až potom.

cestynedalekorajče.net
Obr. 7 Studánka U Huberta

cestynedalekorajče.net
Obr. 8 Studánka U Lišky

Procházka Babicemi se mi moc nelíbí, vůni šeříků nemám ráda a tady si na ně obyvatelé zřejmě dost potrpí. Už se těším, až zas budu v lese. Z obce mě vyvede žlutá značka, podívám se k Malé Macoše, kam vede značená žlutá odbočka a kam mě také vede GPSka, protože v Macoše se nachází první dnešní keška. Dá mi dost zabrat, GPS mi ukazuje, že chodím pořád kolem ní a chybí mi vždy pár metrů. Nakonec zjistím, že je skoro uprostřed objektu, ale dolů do jámy se mi moc nechtělo, protože tam dost klouže bahno. Podle stop poznám, že tu dnes nejsem první, kdo tady hledá poklad. A našel, jak vidím ze zápisu v notýsku.

cestynedalekorajče.net
Obr. 9 Malá Macocha

cestynedalekorajče.net
Obr. 10 Výhled od lesa u Malé Macochy k Babicím a na Hády

Pokračuji po žluté značce k památníku Josefa Decretta a další kešce a pak se vracím přes Babice na další část cesty. V Babicích najdu červenou značku a nechám se chvíli vést. Fascinuje mě ptačí zpěv a mladé svěže zelené listí stromů, idylku chvílemi pokazí projíždějící auto...

cestynedalekorajče.net
Obr. 11 Památník J. Decretta

cestynedalekorajče.net
Obr. 12 Babice, kostel

U Srnčí studánky hledám další cache a pak ještě jednu v lesích mimo značky, ale bez značek jdu jen kousek, pak už mě vede modrá značka. Za podvečerního oranžového svitu slunce fotím poslední studánku (Prosba lesa) a před odjezdem vlaku ještě zajdu k pamatníku Josefa Zenkera. A tak čtvrtou vycházku za adamovskými studánkami uzavírám tam, kde jsem končila i tu první...

cestynedalekorajče.net
Obr. 13 Srnčí studánka

cestynedalekorajče.net
Obr. 14 Studánka Prosba lesa


Mapka znázorňující, kudy jsem chodila

žlutá, červená a modrá barva čáry - turistické značky
černá čára - neznačený úsek cesty
Comments