Cesty po ČR‎ > ‎Jihomoravský kraj‎ > ‎Adamovsko‎ > ‎

Bílovice n. S. a Nový hrad

na kole
25.3.2011

Po cyklostezce č.5 vyjíždím podél Svitavy z Brna. Čeká mě trasa dlouhá kolem 50km, tak raději vyrážím v půl osmé ráno, ale záhy zjišťuji, že to nebyl dobrý nápad - je teprv březen a je ráno ještě zima, hlavně na ruce. Údolí Svitavy do Bílovic projedu co nejrychleji, je to tady sice moc krásné, ale potřebuji se zahřát nějakým pořádným kopcem. Bílovice nezklamou, výjezd kolem kostelíka (obr. 1) a dál směrem na Soběšice mě zahřeje velmi dobře. Na kopci odpočívám u ohrady s koňmi, tolik jsem jich pohromadě snad ještě nikdy neviděla (obr. 2).

cestynedalekorajče.net
Obr.1 Kostel v Bílovicích nad Svitavou

cestynedalekorajče.net
Obr.2 Koně u Soběšic

Za Soběšicemi je pěkný sjezd, teď si uvědomuju, jak jsem dobře udělala, že jsem začala trasu tímto směrem, původní nápad byl dojet k Novému hradu podél Svitavy a tudy se vracet, ale tenhle kopec na závěr by byl hodně nepříjemný, lepší je vyšlapat všechny kopce hned zezačátku a pak se podle Svitavy pohodlně vracet po rovince.

U Mokré Hory si nevšimnu odbočení cyklostezky, zajedu do Řečkovic a musím se vracet, takže příště pozor na to - člověk je po tom sjezdu takový rozjásaný a hrne se zběsile kupředu, nekouká napravo, nalevo a pak to takhle dopadá. Tak prosím, koukejte aspoň napravo, tam je ta odbočka. Za Mokrou Horou je pěkně, můžeme si tu na naučné ceduli přečíst něco o údolí Ponávky a posvačit u rybníka na lavičkách z masivu dřeva. Pak projedu Českou, v Lelekovicích si zase něco počtu z naučné cedule, tentokrát o hradu, který tu stával, jeho základy jsou odkryté, ale nečekejte od Lelekovického hradu mnoho. Kdybych tu byla pěšky, určitě bych se zašla podívat na rozhlednu Babí lom, která je odsud asi 2 km po červené značce, ale s kolem je to nesmysl, takže pokračuji dále po cyklostezce do Vranova a odtud je to trochu nepříjemnější, protože cykloznačení vede po silnici s hustším provozem. V Šebrově odbočím na ještě horší silnici, z hlediska provozu, ne z hlediska kvality povrchu. Ale je to jen kousek, asi 3 km, navíc je hodně široká a můžu beze strachu jet za bílým pruhem. Konečně se dostávám k řece Svitavě a blížím se k Novému hradu. Rozumný člověk by jel asi 2km podle proudu a pak odbočil vlevo a jakoby zpátky, rozumný člověk by se tak dostal bez námahy těsně pod hrad a stačilo by dojít pěšky jen poslední příkřejší výstup. Já jsem se však rozhodla vzít to zkratkou po červené značce, táhnout kolo do kopce přes kořeny a kameny bylo docela nepříjemné, proto tuto cestu nedoporučuji. Ale aspoň jsem v lese viděla spoustu rozkvetlých jaterníků v podrostu.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Nový hrad

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 U brány Nového hradu

Na Novém hradě bylo zavřeno, ale vypadá pěkně i zvenčí (obr. 3 a 4). Z okolních strání je pěkný výhled. Po zelené by se dalo jít na Čertův hrad (vzdálený asi 3km), na ten ale zavítám zase až jindy. Cesta kolem Svitavy je báječná, po pár kilometrech přijde zpestření v podobě ohrady s osly, ale z Adamova do Bílovic nad Svitavou je to pořád po silnici, předjíždí mě hodně aut, to je nepříjemné. V Adamově i v Bílovicích je několik možností se občerstvit, půl litru limonády vypiju jako nic a znovu s lepší náladou ujíždím dál, vstříc Brnu.

Tahle trasa je vhodná hlavně pro letní období, vede totiž převážně lesem, takže se na ní "neupečete".
Comments