Cesty po ČR‎ > ‎Ústecký kraj‎ > ‎

Putování k nejsevernějšímu bodu ČR

26.10.2013

Vyrážíme od vlakové zastávky Lipová po zelené značce do Lobendavy. Cestou mineme pěkný lom, kde by se v létě dalo určitě skvěle zaplavat. Další zajímavostí na trase jsou Vlčí prameny a Anenský vrch s kostelíkem a křížovou cestou.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Anenský vrch

V Lobendavě se zastavíme u hospody, která má sice zavřeno, ale přesto nám načepují nějaká piva a uvaří dopolední kávičku. Vypít si to sice musíme venku, ale i tak je to od nich pěkné.

Pokračujeme do vsi Severní a odtud po nové žluté značce. Pozítří se bude cesta otvírat a na nejsevernějším bodu republiky se bude odhalovat deska, takže možná jsme první organizovaná skupina turistů, která tuto cestu projde a vyzkouší. Označená je opravdu dobře, ani jednou nebloudíme ani neváháme, kudy jít.

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Cesta k "severnímu pólu"

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Památník s deskou na nejsevernějším bodu republiky

Dál vede cesta po hranici s Německem a kolem krásného potůčku, který se jmenuje příhodně Severní. Část skupiny pak pokračuje do Německa, my chceme jít kratší variantu trasy a pokračujeme pořád po hranici, cesta je značená německou značkou "Grenzwanderweg". Pečlivě nastudujeme mapu, a tak víme, že až přejdem potok, musíme od hranice odbočit k jihu po lesní cestě, která nás dovede na kopec Jáchym. Povede se nám to bez jakéhokoli bloudění a odměnou je nám prohlídka poničené kaple na jeho vrcholku. Okolo ní nacházíme rozbité pozůstatky kamenné křížové cesty.

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Potůček Severní

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Kaplička na Jáchymu

Odtud už jdeme zase značenou cestou, tentokrát nás vede modrá turistická značka až do Lipové. Tam se podíváme zvenčí na velmi zničený zámek a odpočineme si na břehu zámeckého rybníka, kde krmím labutě a kachny zbytkem svačiny. Pak už je to kousek na zastávku Lipová.

Celkem byla tato vycházka dlouhá asi 22 km.

Zobrazit místo Nejsevernější bod ČR na větší mapě

Barevné čáry jsou turistické značky, šedé čáry jsou cesty neznačené, nebo značené jinak (německá cesta Grenzwanderweg).
Comments