Pravčická brána a údolí Kamenice

11.8.2013

Parkujeme ve Hřensku a jdeme asi 3 km k Pravčické bráně. Líbí se nám tam starý hotel, který v současnosti funguje k vybírání vstupného a jako restaurace. Pravčická brána je krásná, fotogenická, i když právě je proti sluníčku. Jsou tu také skvělé výhledy do skal. Počasí se trochu pokazí, máme oblačno až polojasno.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Pravčická brána

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Hotel u Pravčické brány

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Pravčický kužel

Od brány pokračujeme trochu podle skal na Mezní louku, kde je hotel a stánky s občerstvením a potom po modré a po žluté zpět do Hřenska. Žlutá značka vede soutěskou podél říčky Kamenice (výše po toku je krásný romanticky rozbořený Dolský mlýn). Dvakrát je stezka přerušena a nasedáme na lodičky a necháme se přeplavit po Kamenici.

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Údolí Kamenice

Průvodci - lodníci nám ukazují spoustu zajímavostí: skálu ve tvaru ledního medvěda, ve tvaru hřibu, velryby, delfína nebo líbajících se opic. Při druhé plavbě - níže po toku Kamenice - nám na moment pustí vodopád - ovládá se zatáhnutím za provaz. Vždy do připlutí další lodičky se za malou zvedací hrází hromadí voda, aby pro návštěvníky byl větší průtok :-).


Na závěr dnešního výletu se u Hřenska podíváme k soutoku Kamenice a Labe.
Comments