Cesty po ČR‎ > ‎Ústecký kraj‎ > ‎Labské pískovce‎ > ‎

Tiské stěny

10.9.2015

K Tiským stěnám vyrážíme z Tisé - nejbližší vesnice u těchto skal. Stoupáme kolem hřbitova a u kasy platíme vstupné do skal 30 Kč za osobu. Udělám hend několik fotek s téměř celou modrou oblohou, po zbytek dne je však spíše zataženo a k večetu na nás spadne i pár kapek a slyšíme hromobití.

Vlevo od kasy je malý okruh, vpravo velký. Vyrážíme nejdříve na ten malý, který je podle paní z kasy náročnější, ale hezčí. Obr. 1 zachycuje pohled od kasy doleva. Nejbližší skála je pojmenována Janusova hlava, aby však vypadala jako hlava, bylo by potřeba kousek popojít a dívat se na její širší stranu.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Janusova hlava

Poté, co projdeme kolem Janusovy hlavy, vyjdeme po schodech na vyhlídku a podíváme se na roviny před námi a na stěny, kterými prochází velký okruh (na východ od nás). Také je vidět stolová hora Děčínského Sněžníku (severovýchodním směrem) a v dálce skála s názvem Doga.

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Pohled na stěny velkého okruhu a na Dogu vpravo v pozadí

Potom sejdeme z vyhlídky a prohlížíme si skalní útvary zespod, líbí se mi různé sloupky, skalní okna a brány, schůdky nebo tunely, kterými se dá projít nebo pouze proplížit v podřepu. Okolo skal rostou břízy a moříny a dotváří příjemnou i tajuplnou atmosféru. Skály představují různá zvířata, lidi a věci - např. Zpovědnici (díra ve skále, do které by se dalo mluvit a na druhé straně může stát druhý člověk a poslouchat), Jeskyni oblud nebo krásný Zvon, který je svalený mezi dvě jiné skály.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Sloní noha v březovém háji

Vracíme se kolem kasy a jdeme na velký okruh. Cesta k turistické chatě je značena jako naučná stezka, cesta zpátky sem je klasická červená turistická značka. Zpočátku si dáváme hodně práce s tím, abychom našli v každé skále to, co má podle materiálů představovat, potom už se tím tolik nezabýváme, celkem je tu totiž 56 popsaných skal. Co jsem si poznamenala - Kuří nožky, Lenoška, Hřib a želva, Starosta, Úly a Tank.

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Skály ve velkém okruhu

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Hřib (vlevo) a želva (vpravo)

Asi v polovině okruhu přicházíme ke druhé kase a k turistické chatě. Pokračujeme po žluté značce a pak podle GPS navigace ke skalám: Větrný pilíř, Doga a Dědova vyhlídka. Bylo by lepší jít se na ně podívat odshora, strmý výstup od žluté značky nedoporučuji.

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Doga a výhled do krajiny

Výhledy se nám líbí a také se nám podaří ulovit nějaké kešky. Začíná však trochu krápat, takže pospíšíme k turistické chatě, kde přečkáme déšť a dáme si něco pro zahřátí a vracíme se do Tisé.

Večer ještě lovíme kešky v Jílovém a v jeho okolí, jedna nás zavede ke kostelu, druhá k Jílovskému potoku a poslední ke hřbitovu na místě s krásným výhledem, kde uvidíme duhu.

cestynedalekorajče.net
Obr. 7 Duha na Jílovým
Comments