Litoměřice

5.9.2015

Tahle stránka je o jednom z městských výletů, kdy se sice nenašlape hodně kilometrů, ale o to víc je možné vidět historických a kulturních zajímavostí.

V Litoměřicích ze všeho nejdřív navštívíme infocentrum a kavárnu s výbornou zmrzlinou, poučeni a posilněni pak vyrážíme přes park na nedalekou Mostní horu. Hora dostala své jméno poté, co se z ní začal těžit kámen na stavbu mostu v Litoměřicích. Na úpatí kopce stojí rozevlátý Karel Hynek Mácha a na vrcholku je restaurace s vyhlídkovou věží.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Vyhlídková věž na Mostní hoře

Vrátíme se do Litoměřic a navštívíme hrad, který se velmi moderně upraven a využíván částečně pro výstavy a různé konference, ale je tu také vinárna a restaurace. Nás zajímá výstava o Felixu Holzmannovi, známém českém komikovi. Je zde několik civilních fotografií z komikova života, nahrávky dokumentující jeho vystoupení v televizi a několik autentických předmětů, které používal v již legendárních scénkách, např. jeho typické brýle a klobouk.

Z hradu se vracíme na náměstí a neplánovaně se zastavíme ještě v muzeu marionet.

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Marionety

Náš program pokračuje návštěvou Radničního sklepení. Přístupná je 366 metrů dlouhá část sklepů a je zároveň lapidáriem Oblastního vlastivědného muzea v Litoměřicích. Líbí se mi amonity, zajímavá je také socha sv. Josefa s Ježíškem.


Z hlubin pak zamíříme naopak do výšin, a to na vyhlídkovou věž Kalich na náměstí. Ukazujeme si osm z devíti litoměřických kostelů, hrad, klášter, komín pivovaru a jiné významné budovy, dále Labe, Říp, Hazmburk, Radobýl, Mostní horu a další okolní kopce.

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Výhled z Kalichu

Než opustíme Litoměřice, podíváme se ještě na hřbitov, kde se otvírají hroby. Okrajové kameny se rozpadají nebo posouvají a je vidět do vyzděného prázdného vnitřku. Po delším pátrání najdeme i Máchův kenotaf - symbolický náhrobek. Mácha byl v Litoměřicích původně pohřben, ale před druhou světovou válkou byly jeho ostatky vyzvednuty, antropologicky zkoumány a konzervovány a převezeny a pohřbeny v Praze.

Navečer se ještě podíváme na kopec Radobýl porostlý trnkami, švestkami a podobnými spíše nízkými teplomilnými keři a stromy. Bývalý lom ponechal ve svazích vystupující čedič. Na nejvyšším místě létají draci řízení vysílačkou. Kocháme se výhledy na Litoměřice a okolí.

Comments