Z Kolína do Frýdlantu na kole

15.6.2018

Pouštět se do takovéto daleké cesty na kole nebyl žádný spontánní nápad, ale z nouze ctnost. Chtěla jsem si přes půl republiky převézt kolo a do auta se nevešlo, tak jsem se rozhodla jet vlakem a protože je to hodně přestupů a nemám ráda ty starosti s kolem, řekla jsem si, že bude lepší aspoň nějaký ten vlak si ušetřit a jet část cesty na kole. Nakonec jsem vlakem jela jen do Kolína. Jen taktak jsem stihla být včas na nádraží na rychlík, který odjížděl v 6:15, když jsem se dozvěděla, že na něj musím mít místenku. Na osobák bych nemusela, ale ten už brzdil u sedmého nástupiště, když se mi tiskla jízdenka. Vyběhla jsem ven a zazněl hvizd píšťalky průvodčího, ale i tak jsem vyrazila směrem k vlaku doufajíc, že neodjede, když mě uvidí. Měla jsem štěstí, počkali na mě, a tak jsem už v 7:15 byla v Kolíně. Vlak pokračoval pak dál až do Nymburku, ale pozdě bylo litovat, že jsem si lépe nezjistila spoje, já musím do Nymburku šlapat do pedálů.

První část cesty jdu pěšky a kolo jen vedu, protože se tu pohybuje společně se mnou spousta lidí, zdolávám také schody na most a až na druhé straně řeky se konečně rozjedu. Ztratila jsem tady minimálně půl hodiny. Cesta mi pak už utíká skvěle, jedu přes Veltruby a Libice nad Cidlinou, jsou tu skvělé cyklostezky, buď úplně mimo silnice nebo při krajnici, alespoň za dělící čárou. Jedu podél Cidliny k soutoku s Labem a podél něj do Poděbrad a do Nymburku. Tam je první menší překážka na cestě - cedule s informací, že cyklostezka je uzavřena, musím kolo vynést do schodů na most a pak zase dolů a jet po druhém břehu, což mě trochu zdrží. I tak mám ale výborný čas, ujela jsem už asi 30 km a je teprve krátce po desáté hodině.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Roviny Kolínska

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 PoděbradyZa Nymburkem je to ovšem horší, mizí cyklostezky i cyklotrasy, pak začínají i první stoupání, ale zanedlouho se přiblížím Českému Ráji, dívám se na zříceninu Valečov a říkám si, jaký to mám pořád výborný čas. Je už docela horko a začínám cítit únavu.


cestynedalekorajce.net
Obr. 6 Valečov

Častěji teď zastavuji, abych si trochu odpočinula, něco sním, častěji fotím - třeba kostel v Březině, který mě zaujme svou z poloviny dřevěnou věží a šindelovou střechou. Potom se mi moc líbí zámek v Sychrově, už se těším, že ho někdy navštívím i s prohlídkou, dneska na to ale není čas, i když jsem na tom dobře, je asi půl čtvrté odpoledne. Trochu si spletu cestu a zbytečně objíždím celou zámeckou zahradu a když pak sjedu serpentiny, narazím na ceduli informující o tom, že za pár stovek metrů je most v rekonstrukci, takže je cesta slepá. To mi neříkejte, že bych se měla vracet a šlapat ten kopec zase nahoru? Jedu se na ten most podívat a zjišťuji, že vedle něj je brod, kde nebude problém kolo přetáhnout a ani se nenamočím, protože jsou tam poskládané velké kameny. Potkávám tam partu dalších cyklistů, taky se jim brodit nejdřív nechce, ale nakonec musí, pokud se nechtějí vracet hrozný kus cesty.

cestynedalekorajce.net
Obr. 7 Kostel ve BřeziněZe Sychrova se prudce stoupá do Sedlejovic, pak jedu přes Hodkovice nad Mohelkou, odkud to kolem dálnice směřuji k Liberci. Držím se cyklotras na jeho okraji, přes Ostašov do Stráže a Krásné Studánky a dál konečně už známými místy - Oldřichov a Raspenava do Frýdlantu. Přijíždím s už zapnutými světly, ale stále je ještě docela světlo, i když sluníčko už zapadlo.

cestynedalekorajce.net
Obr. 10 Pohled na Hodkovice nad Mohelkou
Comments