Příhrazské skály

4.4.2015

Dnešní výlet začínáme za slunečného počasí u zříceniny Valečov, nakoukneme do studny, kde mě překvapí, že je osvětlená, když celý hrad je tichý, nikoho tu nevidíme a vstup do paláce je zavřen.

Valečov je skalní hrad, jehož podoba je velmi ovlivněna pískovcovými skalami, v nichž byl částečně vytesán a z části vystavěn. První písemná zmínka o jeho majitelích je z let 1316 – 1318. Hrad byl dobit a vypálen (r. 1439), později byl opraven a opětovně opevněn, přibyly dělostřelecké bašty, pivovar a kovárna nebo huť. Poslední úpravy je možné datovat do období po roce 1555, kdy po smrti Jiřího Vančury z Řehnic, bylo panství i hrad rozděleno mezi jeho syny Hynka a Zikmunda. Změnami, kterých hrad doznal rozdělením, ztratilo palácové jádro svůj pevnostní charakter. Hrad je obýván asi do poloviny 17. století.

Podíváme se do skalních světniček a bavíme se představou, jak by si tady "Skaláci" vybírali bydlení - co třeba tenhle dvoupokojový byt s terasou? Stěny pěkně zdobí mech a kapradí...

Obr. 1 Valečov

Po červené značce pokračujeme kolem vrchu Mužský, až dojdeme ke zbytkům skalního hradu Klamorna, kde nás zaujme kruhová hluboká díra, snad cisterna, krásný výhled a zbytky Píčova statku - kdysi velké bohaté usedlosti zchátralé po r. 1948.

Dáváme se tady do řeči s cizinci, kteří vypadají, že jsou nadšení z toho, co vidí kolem, tak se jich ptáme, odkud jsou (kousek od New Yorku) a kdybych to uměla anglicky vyjádřit, ráda bych se vyptávala i více, např. co všechno chtějí u nás i po celé Evropě procestovat.

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Výhled od Klamorny

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Zřícenina Píčova statku

Pak přicházíme k Drábským světničkám, cesty se zde několikrát rozdělují, tak nevíme kam dřív jít, abychom něco nevynechali. Je tu také nějaký doporučený směr prohlídky, aby se lidé nepotkávali na úzkých žebřících a můstkách. Strávíme tady asi hodinu. Z hradu zbyly jen vytesané místnosti ve skále, nenajdeme tu už žádné zbytky zdiva.

        
cestynedalekorajče.net
Obr. 4 a 5 Drábské světničky
Obr. 6 Odbočka mezi skály po modré zn. směřující z Drábských světniček do Dnebohu
Obr. 7 Vyhlídka asi půl kilometru od Drábských světniček směrem na Příhrazy

Další naše cesta vede přes Studený průchod - úzkou rokli dlouhou 125 m. U restaurace Krásná vyhlídka se rozhodujeme, zda se podíváme na Mužský nebo ne, nakonec ho vynecháme, čeká nás ještě dlouhá cesta přes Příhrazy. Zbytek odpoledne je trochu horší počasí, několikrát i začne mírně sněžit. Máme ještě několikrát hezký výhled do okolí, např z hradiště Stará hrada. Pokračujeme pořád po červené značce, zmíněné hradiště pak vidíme zpovzdálí, z další skalní vyhlídky. Rádi bychom viděli také známou skálu Kobylí hlava, ale ta je daleko. Nedopatřením jsme minuli odbočku na zříceninu Hynšta :-(, přešli jsme na modrou zn. a po ní se vracíme zpět k hradu Valečov.
Comments