Kokořínsko

26.5. 2009
Autovýlet

Nyní napíšu pár řádků o jednom povedeném dni během vysokoškolské exkurze. Den probíhal tak, že jsme jezdili autobusem z místa na místo, abychom toho viděli co nejvíc, vždycky jsme jen na chvíli vystoupili, dozvěděli se zajímavosti o lokalitě, kousek jsme se občas prošli, něco jsme si vyfotili a jeli dál.

První zastávku jsme měli u Mělnické Vrutice, kde jsme se podívali na prázdnou nádrž - říčka Pšovka vysychá vlivem nadměrného čerpání podzemních vod. Pak jsme byli v CHKO Kokořínský důl, kde jsme Pšovku viděli znovu, tentokrát v ní byl ještě dostatek vody, protože jsme blíže k prameni a tady není tolik ovlivněná lidskou činností. Také jsme tu studovali mokřadní vegetaci.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 V Kokořínském Dole

Nejvíc se mi líbilo potom u Pokliček, kam jsme také dojeli autobusem. Zajímavý tvar skal je zapříčiněn odolnější limonitovou kůrou, která zůstává navrchu, zatímco méně odolné pískovce jsou zvětrávané.

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Pokličky

Někteří z nás chtěli pokračovat pěšky do Mšena, někteří o procházku nestáli, bylo vyhověno oběma skupinám, takže část směla odjet a počkat ve Mšenu a my ostatní šli pěšky. Byla jsem nadšená, cesta vedla úžasnou roklí (cestou vyježděnou ve skále), nedaleko Mšena mě příjemně překvapil skalní útvar Obří hlava a Žába, pěkné údolí Debř a model hradu Kokořín.


cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Obří hlava a Žába


Potom jedeme na Vrátenskou horu, kde stojí rozhledna, výhled je z ní na hrad Bezděz, na hrad Houska a samozřejmě na celé zalesněné Kokořínsko. Úplně nakonec zajedeme ještě k pramenům Pšovky.

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Rozhledna na Vrátenské hoře

cestynedalekorajče.net
Obr. 7 Výhled z rozhledny na Bezděz

Comments