Čertovy hlavy u Želíz

5.10.2013

Vyrážíme z Liběchova po modré turistické značce. První zajímavostí na trase je Klácelka - jeskyně v bloku pískovce. V jeskyni vytesal ve 40. letech 19. století sochař Václav Levý reliéfy zpodobňující na základě bajky Ferina lišák tehdejšího spisovatele F. M. Klácela ve zvířecích postavách symboly lidských slabostí. Prostor před jeskyňkou se nazývá Blaník. Zde Václav Levý vytesal reliéfy Jana Žižky, Prokopa Holého, Zdeňka Zásmuckého a postavy trpaslíků kovajících zbraň blanickým rytířům. Na blízké skalce je vytesán kalich. Reliéfy jsou poškozeny povětrnostními vlivy a vandalismem nebo neopatrností návštěvníků.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Klácelka

Modrá značka nás provede pěknými místy - tušíme pod sebou skály, místy zeje hluboká průrva mezi skalními bloky, podíváme se i na pěknou vyhlídku na už trochu žloutnoucí lesy a na část obce Želízy. Brzy dojdeme k Čertovým hlavám. Je to asi 9 m vysový skalní reliéf dvou hlav. Václav Levý tyto hlavy vytesal stejně jako Klácelku ve 40. letech 19. století (období romantismu).

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Čertovy hlavy

V Želízech sháníme turistickou vizitku, k obchůdku dorazíme asi dvě minuty po zavírací době, ale pán, který to tam obsluhuje bydlí v domku vedle a je tak hodný, že nám na chvíli ještě otevře. Potom pokračujeme kolem přírodní rezervace Mokřady dolní Liběchovky, kde si projdeme naučnou trasu a přečteme si spoustu zajímavostí o tom, co tady žije. Když přijdeme do obce Tupadly, rozhodneme se i přes nedostatek času zajít k rozhledně Slavín. Vypadá opravdu pěkně, ale je nepřístupná.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Mokřady dolní Liběchovky

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Rozhledna Slavín

Pokračujeme stále po modré značce jednotvárnými borovými lesy, až dojdeme k dalším skalním a tesaným útvarům - Had, Sedm chlebů, Harfenice a kaple sv. Máří Magdaleny.

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Harfenice

Comments