Cesty po ČR‎ > ‎Plzeňský kraj‎ > ‎Šumava‎ > ‎

Povydří II - Čeňkova pila

29.4.2013
Čeňkova pila - Turnerova chata - Srní - Hauswaldská kaple - Vchynicko-Tetovský plavební kanál - Tříjezerní slať - Rybárna - Modrava

Z Modravy nás na Čeňkovu pilu odveze autobus, zpátky pošlapeme pěšky, dneska nás čeká asi 21 km.

Zobrazit místo <a href="https://maps.google.cz

Barevné čáry znázorňují turistické značky, které jsme využili, krátký úsek neznačené cesty je na mapě znázorněn šedou čarou.

Hned od rána máme zajímavou cestu, pořád je na co koukat a co fotit, jdeme totiž podél říčky Vydry, a to v jejím nejzajímavějším úseku. Koryto je plné balvanů a peřejí, voda místy jen šumí a místy hřmí...

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Vydra znovu

Krátký úsek cesty (asi 4 km) jdeme kvůli focení skoro dvě hodiny. A tak je u Turnerovy chaty už čas na oběd. Chata je zavřená, obědváme tedy z vlastních zásob. Hladíme si dvě angorské kočky, které od nás loudí jídlo, ale chleba jim pak moc nechutná. V létě tady mívají v ohradě i živou vydru, ale tu bohužel dnes neuvidíme.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Jedna z koček u Turnerovy chaty

Pokračujeme po žluté značce, kousek vede ještě kolem řeky, pak se od ní vzdálíme a pokračujeme do Srní. Mají tam kostel nově pobitý šindely na zdech. Pokračujeme až k plavebnímu kanálu, obdivujeme několik malebných můstků, které ho překlenují a díváme se i po rašících devětsilech, které místy prosvítají přes zbytky sněhu podél cest. Takhle jsou krásné, v létě je moc ráda nemám, protože mi nevoní.

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Devětsil

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Plavební kanál s mostkem

Ze zelené značky, která nás vede kolem kanálu, uděláme krátkou odbočku k Hauswaldské kapli (ve skutečnosti tam stálo kaplí hned několik - jsou tam ponechány tři vyznačené půdorysy kaplí vedle sebe) a ke studánce.

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Studánka u Hauswaldské kaple

Procházka kolem kanálu je sice příjemně po rovině, ale vůbec to neutíká, je to pořád stejné, takže jsem ráda, když už je to za námi a můžem pokračovat zase trochu jinou krajinou. Od Tříjezerní slatě, která nás teď čeká, si toho mnoho neslibuji, vím, že je to jen krátký chodníček, pár kosodřevin a tři maličká jezírka... Ale stejně se mi tam pak moc líbí, jen ten chodníček kdyby udělali trošku delší. Taky by bylo fajn, kdyby po něm neběhalo stádo rozjívených ukřičených dětí a kdyby u všech zábradlí u jezírek někdo nechtěl fotografovat. A kdybych chtěla úplně ideální stav, tak bych přičarovala rosnatky a další rašeliništní rostiny, aby bylo víc na co koukat. Jenže tady byl ještě nedávno sníh, větve kosodřevin jsou od něj jaksi spláclé, na části rašeliniště sníh dokonce ještě i teď leží (přitom je asi 15 °C).

cestynedalekorajče.net
Obr. 7 Tříjezerní slať

cestynedalekorajče.net
Obr. 8 Tříjezerní slať - jezírko

Poslední úsek naší cesty je už jen z kopce, máme krásný výhled na louku, potok a Rybárnu (nesouvisí s lovem ryb, ale se jménem jednoho z dřívějších majitelů - Fišer), potom zbývá pár kilometrů podél Roklanského potoka, fotím louky s roztroušenými smrky a balvany.

cestynedalekorajče.net
Obr. 9 V údolí Roklanského potoka
Comments