Cesty po ČR‎ > ‎Pardubický kraj‎ > ‎

Lichnice

4.5.2014

Na hrad Lichnici vyrážíme z Třemošnice, je to jen dva kilometry, zato se pěkně zahřejeme stoupáním do kopce. Ještě než dorazíme k hradu, podíváme se na starý krásný strom - jmenuje se Žižkův dub (více zde - Památné stromy). Ne že by ho zasadil sám Žižka, je to jen alegorie - něco na ten způsob, že tento strom je tak neporazitelný jako Žižka.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Žižkův dub

Potom tedy procházíme zříceninami hradu Lichnice. Vyslechneme si krátký výklad průvodkyně o hradu i o nedalekém Dívčím kameni, zároveň nám ukáže, co můžeme vidět kterým směrem, když je dobrá viditelnost. Potom se jdeme podívat do sklepů a celý hrad si obejdeme.

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Lichnice - zbytek věže

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Lichnice - celkový pohled přes příkop

Od hradu zamíříme na vyhlídku na skále (Dívčí kámen) a pokračujeme k Lovětínskému rybníku a Lovětínskou roklí se vracíme zpět k Třemošnici. V rokli si všímáme popadaných stromů, které tu zůstali ležet po větrné smršti, jedná se totiž o bezzásahové území. Mám už trochu hlad, a tak si cestou několikrát pochutnávám na medvědím česneku. Potom vycházíme z rokle do polí a příjemně mě překvapí vyhlídka na hrad přes lány řepky.

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 V Lovětínské rokli

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Lichnice tyčící se nad řepkovým polem

Nakonec navštívíme muzeum vápenictví, nevím jestli spíš v Závratci nebo už v Třemošnici. Je to nedávno opravená Berlova vápenka. Nejvíc se mi líbí nakouknout do komína, ale také mám radost z prohlížení a poznávání různých druhů kamenů, především různých typů vápence.

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Berlova vápenka
Comments