Cesty po ČR‎ > ‎Moravskoslezský kraj‎ > ‎Beskydy‎ > ‎

Javorový

neděle 30.7.2017

Dneska vyrážíme na lehký kratší výlet (protože se půjde i s malými dětmi), trasa začíná v Řece, jdeme po zelené do Gutského sedla a pak dál přes PR Gutské sedlo, pak už je to jen kousek na Malý Javorový (947 m), kde je chata, kam se těšíme na oběd. Cesta probíhala celkem dobře, až na výkyvy nálad malých holek – jednou koušou komáři, jindy bolí nožičky...

Je krásný den, nebe bez mráčku, k obědu je naprosto dokonalý kotlíkový guláš a náladu nám nic nekazí. Holky už jsou zase veselé, užívají si skákání na trampolíně.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Chata na Javorovém

Od chaty je pěkný výhled na hřeben, kde jsme byli včera – Čupel-Prašivá a v popředí několik dalších hor, na vrch Godula se snad také podíváme během několika příštích dnů.

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Výhled z Malého Javorového

Potom se rozdělíme, část výpravy zůstává ještě chvíli na chatě a pak jde stejnou cestou zpět, část pokračuje na Javorový (1032 m) a potom opět přes Gutské sedlo, ale za ním obcházíme Gutský vršek jinudy, ani dnes nechybí lov kešek, který se nám postará o  tu dobrodružnější část výletu a o nějaké další škrábance a popáleniny od kopřiv, když sejdeme z modré značky na cestu, kde by podle GPS modrá měla vést, ale už nevede. Cesta je zarostlá, ale stačí nám překonat asi 300 m a jsme na lepší cestě, která nás dovede až do Řeky. Keška, kvůli které jsme sem šli, leží ve starém lomu, zase musíme mimo cesty, ale tentokrát je to starým lesem s vysokými stromy, takže nic obtížného, stejně tak poslední keš v Řece, i ta nám nečiní žádné velké potíže. V hotelu Řeka si koupíme zasloužené pivo, kofolu a nanuk za odměnu, že jsme to dokázali.

cestynedalekorajce.net
Obr. 3 Pravá vesnická atmosféra
Comments