Kryštofovým údolím a podél Nisy

10.9.2018

na kole

Vyjet z centra Liberce a dostat se do přírody je otázkou asi dvaceti minut, trošku jsem zabloudila u průmyslové zóny, jako vždy nadávám na značení cyklotras, které se nemůže rovnat perfektnímu značení turistických tras. Nedaleko Machnína zastavuji u kamenné zdi s pěknou bránou, patřící ke Kleinertově vile, která se pomalu rozpadá. Info o vile a obrázky zde: http://www.zanikleobce.cz/index.php?obec=26207

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Zeď s bránou u Kleinertovy vily

Cesta sleduje tvar meandru Lužické Nisy, která zde obtéká Zámecký kopec, kde stojí zřícenina Hamrštejn. Potom pokračuji protáhlou vesnicí Kryštofovo Údolí, kde si počkám na rozpohybování postaviček na orloji a také si udělám odbočku kolem hřbitova s dřevěnou zvonicí a ještě trochu dál do kopce, je odtud hezký výhled, ale keška, kterou jsem hledala mi zůstává utajena. Zklamaně se tedy vracím a podobná zklamání zažiju toho dne ještě víckrát, takže geocaching pro dnešek vzdávám a užiju si raději krásy přírody a lidové architektury.

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Nad Kryštofovým Údolím

cestynedalekorajce.net
Obr. 3 Roubenka

Stoupání podél Rokytky do Noviny mi dá docela zabrat, i když je to jen 150 m převýšení, je to nejstrmější stoupání dnešního výletu, pak už je to snadnější, ale celkově si dám dnes docela do těla - 66 km a převýšení cca 1200 m.

Když sjíždím do Křižan, naskytne se mi hezký pohled na Ještědský hřbet a na jižní straně na Ralsko. Koupím si tady svačinu, vyela jsem totiž nalehko bez batohu. Pokračuji přes jižní okraj Zdislavy a dál do Jítravy, Rynoltic a Polesí, kde znovu prudčeji stoupám a potom do Hrádku a odtamtud stále podél Nisy.

cestynedalekorajce.net
Obr. 4 Výhled na Ještěd


cestynedalekorajce.net
Obr. 6 Stádo bílých krav u Křižan

Cyklostezka podél vody je moc fajn, nejenže cesta po rovině najednou příjemně rychle utíká, také se mi líbí chladné příšeří lesa. Projedu Bílý Kostel nad Nisou a okraj Chrastavy a u Hamrštejna mě čeká další větší stoupání, stezka je kamenitá, takže se ani nepokouším jet do příkrého kopce a kolo chvíli tlačím. Asi by bylo lepší vzít to na druhou stranu řeky (transbordérem? nebo ještě předtím po mostě) a zase kolem Kleinertovy vily. Před koncem stoupání znovu naskočím na kolo a zbytek vyšlapu, za což sklidím pochvalné až obdivné pohledy cyklistů jedoucích v protisměru, kteří mají za sebou podobné stoupání.

cestynedalekorajce.net
Obr. 7 Bílý Kostel nad Nisou

Už mě to moc nebaví, jsem unavená. Překvapeně zjišťuji, že od Nisy zase musím stoupat. Vůbec jsem si nepamatovala sjezd v opačném směru. V Liberci zkusím jet jinou trasu, místo přes Růžodol to vezmu tentokrát přes Staré Pavlovice.
Comments