Krkavčí skály a Roimund

5.11.2018

Vyjíždím z Liberce neobvykle brzy (6:42), protože jsem se brzo ráno vzbudila, tak proč toho nevyužít. Z vlaku pozoruji krásně růžově zbarvené mraky a pak si užívám také úžasné výhledy z oken na Kryštofovo Údolí a vystupuji v Křižanech.

První část trasy jsem zvolila k jihozápadu na Krkavčí skály, kam to jsou necelé 3 km, pak se budu vracet stejnou cestou a pokračovat k severozápadu po ještědském hřebeni. Je krásné podzimní počasí, na listopad spíš překvapivě teplo, když jdu většinu času jen v mikině, asi tak hodinu dokonce jen v tričku. Listí na stromech je žlutočervené, na návětrné straně kopců už jsou stromy holé.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Ještě podzimní barvy

Krkavčí skály jsou tři hlavní - Velká Věž, Malá Věž a Vyhlídková plošina. Několikrát se zkusím u skal nebo přímo na skalách vyfotit, ze začátku se mi nedaří nastavit foťák tak, aby ve větru nepadal, pak přijdu na dobrý způsob jeho zapření zezadu o batoh a jsem docela překvapená, jak fotky vyšly rovně a bez chybičky.

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 U skal, ve větru

cestynedalekorajce.net
Obr. 3 Velká Věž, nebylo to jednoduché vylézt tak vysoko během 30 s, které mi maximálně dovolí samospoušť

Na skalách se napiju a trochu najím, čtu si o nich v geocachingu a pak plním podmínky pro Earthcache, nedaleko je i jedna tradiční. Výhled do kraje je dnes trochu zamlžený, navíc takhle ráno převážně proti slunci.

cestynedalekorajce.net
Obr. 4 Z Vyhlídkové plošiny

cestynedalekorajce.net
Obr. 5 Vyhlídková plošina - část skalního bloku

cestynedalekorajce.net
Obr. 6 Výhled zpět - ke Křižanům a na Přírodní park Ještěd

Potom se jdu podívat na Solvayův lom s Loupežnickou jeskyní, kde je schovaná krásná keška s loupežnickým pokladem a dokonce i s maličkým loupežníkem, který poklad hlídá. Řekla bych, že je to nejhezčí keška, jakou jsme tady v okolí Liberce zatím viděla.

cestynedalekorajce.net
Obr. 7 Loupežnická jeskyně - bohužel za mřížemi

cestynedalekorajce.net
Obr. 8 Nad lomem je docela pěkná vyhlídka

Potom následuje nudnější úsek bez jakýchkoli zajímavostí a bez kešek. Na rozcestí s červenou značkou je kaple sv. Kryštofa, pak se jde do kopce přes Malý Vápenný, Zdislavský Špičák a Velký Vápenný (790 m) a ještě asi o kilometr dál odbočuji na žlutou, která mě dovede na zříceninu hradu Roimund. Z Velkého VApenného se docela prudce klesá, na spadaném listí to pořádně klouže.

cestynedalekorajce.net
Obr. 9 Příkop Roimundu

cestynedalekorajce.net
Obr. 10 Zbytek zdiva

Potom přejdu na modrou značku, která mě dovede k silnici. Je to jen kilometr a jsem tam moc ryche, autobus mi jede až skoro za hodinu, takže stihnu ulovit ještě nedalekou multikeš, musím rychlou chůzí ujít asi kiometr po staré silnici a zase stejnou cestou zpět. Autobus bez problémuů stihnu, mávám na něj, aby si mě všiml, opodál mě totiž stojí auto a řidič by si mohl myslet, že patřím k posádce auta... Pak mě chválí: "Ještě že jste si mávla..." D Liberce přijíždím asi o půl třetí.
Comments