Cesty po ČR‎ > ‎Liberecký kraj‎ > ‎Lužické hory‎ > ‎

Vyhlídky kolem Jonsbergu

23.2.2019

Původně jsem měla v plánu jet vlakem a přejít z Jablonného v Podještědí před Hvozd a nějaké vyhlídky nedaleko Oybina v Německu do Hrádku nad Nisou, což by bylo asi 25 km, ale protože jdu s kamarádkou, která má monost vzít auto, přiblížíme se Hvozdu na 2 km a obejdeme menší okruh, celkem je to asi 15 km, i tak je to ale docela náročné, protože docela často musíme hodně dávat pozor na to, kam šlapeme a kloužeme po zledovatělých cestách.

První zajímavostí na trase je tedy vrchol Hvozd, odkud je pěkný výhled na Ještěd, Ralsko a spoustu okolních kopečků, které nedokážu určit.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Výhled na Ještěd z Hvozdu

Potom zamíříme k vesnici Hain a na první vyhlídku, která se jmenuje Ludwigshöhe a odkud je krásný výhled na zříceninu Oybin. Potom směřujeme na Pferdeberg a Ameisenberg, podíváme se na druhou vyhlídku, a to u Marienhütte, od ní se kousek vracíme a na rozcestí odbočíme, abychom obešli Jonsberg. Směřujeme na sever, k vyhlídce Weißer Stein, kde se mi líbí skály s borovicemi a kde také zkusím najít kešku a své souputníky tak trochu zasvětit do toho, co hledání keší obnáší.

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Výhled na Oybin z vyhlídky Ludwigshöhe

cestynedalekorajce.net
Obr. 3 Marienhütte

cestynedalekorajce.net
Obr. 4 Na vyhlídce 
Weißer Stein

Vracíme se zase přes Hain a uděláme si ještě krátkou odbočku na Jánské kameny, kde se musí projít restaurací, když má někdo chuť podívat se na vyhlídku, což je docela zajímavý zážitek, vyhlídka se tak stává hodně odlišnou od jiných. Pak už jen zbývá návrat k autu a cesta do Liberce.
Comments