Cesty po ČR‎ > ‎Liberecký kraj‎ > ‎Lužické hory‎ > ‎

Hvozd a Oybin

29.10.2010

Výlet začíná ve vsi Krompach, kde se mi líbí zčásti dřevěné domky typické pro zdejší podhorské vesnice. Odtud to máme asi 2 km na vrch Hvozd (na německé straně Hochwald), tyčící se do výšky téměř 750 m. Má podlouhlý tvar s malým hrbkem na vrcholu, dá se snadno poznat, když se na něj díváme zdálky z různých vyhlídek Lužických hor. Cestou se zastavíme u starých tisů.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 V Krompachu

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Barevné modříny

Někteří z party zůstávají na oběd v hospodě na Hvozdu, někteří se vydáváme na nedalekou rozhlednu, už na německé straně. Je odtud vidět hrad v Oybinu, kam půjdeme odpoledne, poznáváme také Ještěd. Krásný výhled na hrad je také ze skal Schafenstein.

cestynedalekorajce.net
Obr. 3 Rozhledna na Hochwaldu

cestynedalekorajce.net
Obr. 4 Skály Schafenstein

Líbí se mi domky pod skalami, samotný hrad Oybin je také pěkný, ale hlavně nás fascinuje zřícenina kláštera, to je opravdu jedinečné místo, které stojí za návštěvu (vstupné je 4 eura za dospělého). Má to tu tajemnou atmosféru, zvláště když si můžeme zříceniny procházet samostatně a není tu zrovna moc lidí. Uděláme spoustu fotek. Prohlídka celého areálu včetně hřbitova a vyhlídek ze skal je na dlouho, k autu dojdeme jen chvíli před setměním.

cestynedalekorajce.net
Obr. 5 Oybin - domky pod skalami

cestynedalekorajce.net
Obr. 6 Hrad Oybin

cestynedalekorajce.net
Obr. 7 Zřícenina kláštera
Comments