Cesty po ČR‎ > ‎Liberecký kraj‎ > ‎Lužické hory‎ > ‎

Chřibský vrch

3.11.2017

Jde o jeden z mnoha výletů do okolí vsi Kytlice, kam jezdíme skoro každý podzim na setkání s partou turistů a trávíme zde vždy asi čtyři dny poznáváním přírodních krás i památek v okolí. Při těchto podzimních toulkách jsme mimo jiné vylezli na Jedlovou, Luž, Klíč a Hvozd - některé z nejvyšších vrcholků Lužických hor. Dneska chceme pokořit tři další - Stříbrný vrch (609 m n. m.), Javor (693 m n. m.) a Chřibský vrch (621 m n. m.), nakonec Javor vynecháme, abychom se místo toho podívali k vodopádu na Lučním potoce a na všechno nemáme dost času, protože v této roční době už se brzy stmívá.

Vyrážíme z Kytlic v nezvykle hojném počtu asi patnácti turistů. Žlutá a potom zelená značka nás dovedou do blízkosti Stříbrného vrchu, dalších asi sto metrů na vrchol se musíme vyškrábat bez značky. Je tam malý skalní výchoz (čedič), jinak nic zajímavého, ani odtamtud není nikam vidět, jsme totiž v lese.

Další zajímavost je také kousek mimo značku, jedná se o čedičovou skálu Psí kostel. Některým z turistů se moc nechce sestupovat příkrým svahem, ale nechají se přesvědčit, když jim říkáme, že pohled zdola stojí za to a navíc se mohou podívat na "Psí slunce" - paprskovité uspořádání kamene na jedné straně skály.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Psí kostel

Pak pokračujeme po zelené značce do vsi Mlýny, kde si dáme oběd v restauraci a pak kousek dál po zelené směrem k Javoru, ale záhy odbočíme a zamíříme k vodopádu na Lučním potoce. Ten předčí moje očekávání, je docela vysoký. Dva členové výpravy vylezou nad vodopád, na chvíli zastaví tok potůčku, takže my dole máme možnost pořídit fotografie s nízkým průtokem a za chvíli se silnějším proudem.

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 V Mlýnech

cestynedalekorajce.net
Obr. 3 Vodopád na Lučním potoce

Pak dorazíme k rozcestí Křížový buk, kde se někteří z nás rozhodnou pokračovat ještě na Chřibský vrch, většina však už zamíří do Kytlic, protože do setmění už zbývají jen asi dvě hodiny. Máme teď za sebou asi deset kilometrů, přibližně šest do Kytlic po červené značce a touhle odbočkou od Křížového buku na Chřibský vrch si přidáme asi tři další kilometry.

cestynedalekorajce.net
Obr. 4 Z Chřibského vrchu je docela pěkný výhled

cestynedalekorajce.net
Obr. 5 Prima skály

Zbytek trasy jdeme rychle bez zastavování, abychom byli doma ještě za světla, vychází nám to jen tak tak. Z červené značky odbočíme na pěknou cyklotrasu, která nás dovede do Kytlic.
Comments