Lomnice n. Pop., cesta přes tři kopce

9.4.2011

Okolo Lomnice je spousta zajímavých míst, pro dnešek jsem vybrala trasu přes tři kopce – jeden s rozhlednou a dva se zříceninami. Nejprve po červené značce stoupám na kopec Tábor s pěknou zděnou rozhlednou (obr. 1), která je otevřená stále (snad), vstupné se hází do automatu, což může být mrzuté, pokud zrovna nemáte drobné. Je odsud výhled na Krkonoše, samozřejmě na blízkou Lomnici a Jičín, hřbet Kozákov (obr.2), snad i Jizerské a Orlické hory, možná i na Milešovku, alespoň podle stránek: http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/tabor-u-lomnice-nad-popelkou/, já jsem poznala jen Lomnici, na vzdálené hory nebylo dobré počasí.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Rozhledna Tábor

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Výhled

Pokračuji po červené, ale dejte pozor, po které se dáte, jsou tu totiž červené hned čtyři, směrem na Klepandu (rozcestí) a ke zřícenině Kumburk (obr. 3), odkud je také pěkný výhled, nejvyšší část zříceniny je doplněna schůdky a zábradlím a je tedy také jakousi rozhlednu (obr. 4 a 5). Dá se vejít do dvou sklepních místností, celý hrad lze obejít a je tu také hodně míst k posezení, v sezóně snad i možnost občerstvení, avšak v době, kdy jsem tu byla já, zel „šenk“ prázdnotou.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Kumburk

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Kumburk, vyhlídka

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Výhled z Kumburku

Od Kumburku se část trasy vracím stejnou cestou, na rozcestí Klepanda zamířím po modré značce ke zřícenině Bradlec (obr.6). Odtud sice není žádný výhled, zato se jedná o docela fotogenickou zříceninu, především její nejvyšší část s velkým otvorem, pravděpodobně bývalým oknem nebo dveřmi.

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Bradlec

Pod zříceninou pokračuji po zelené značce do Bradlecké Lhoty a do obce Kyje, tam si lze cestu zkrátit po silnici. Z této vsi pokračuji po červené na další rozcestí turistických tras a pak po žluté značce obcházím kopec Tábor. Někde by tu měla být Allainova věž, rozpadlá bývalá rozhledna, ale podle mapy není jasné, kde přesně je, snad bychom ji měli hledat spíše v okolí modré značky než tady na žluté. Možná budete úspěšnější než já a uvidíte ji, já jsem ji minula a všimla si toho až pozdě, takže jsem se nevracela, abych ji hledala. Poslední dnešní zajímavostí je uměle vybudované jezírko, kde se zabydlela vzácná zvířata (např. čolci) a chráněné rostliny (např. masožravá rosnatka). Asi kilometr před Lomnicí se dostáváme opět na červenou značku, kde to už známe. Doufám, že pokud navrhovaný výlet vyzkoušíte, bude se vám líbit.

Comments