Dvě rozhledny a Bílá skála

30.11.2018

I přes poměrně nepříznivé počasí jsem se rozhodla plánovaný výlet na rozhlednu Štěpánka uskutečnit, tak trochu jsem i doufala, že když už mrzne, uvidím a nafotím aspoň hezké mrazivé scenerie, ale to nevyšlo, kvůli skutečně mrazivému větru jsem se také zaměřila jen na hlavní cíle výletu co nejkratší cestou.

Hlavním cílem byla rozhledna Štěpánka a zrovna ta byla i největším zklamáním, protože byla zavřená, i když podle internetu i podle cedule přímo u rozhledny by měla mít otevřeno. Nevadí, výhled byl docela pěkný i z kopce samotného a jsem ráda, že jsem se podívala alespoň k ní. Určitě tu nejsem naposledy...

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Rozhledna Štěpánka

Zato velkým překvapením a potěšením byla Bílá skála. Nevede k ní žádná turistická značka, i když nějaké ukazatele jsem cestou viděla, ale na některých křižovatkách chyběly. Je odtud výhled k jihozápadu, ne tedy moc na hory, spíš podhůří, což je výhoda v tom, že je vidět velmi daleko.

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Na Bílé skále


Potom jsem vyrazila k rozhledně Maják, pod kterou je Muzeum Cimrmanovy doby, o jeho existenci jsem se dozvěděla, až při plánování výletu. Muzeum a rozhledna byly otevřeny v létě 2013 a můžeme si tam prohlédnout hračky, nádobí, nářadí a různé kuriozity  a Cimrmanovy vynálezy přibližně z let 1850 - 1920. Zaujala mě třeba přenosná turistická značka nebo sedátko na holi.

cestynedalekorajce.net
Obr. 4 Přenosná turistická značka

cestynedalekorajce.net
Obr. 5 Gramofon

cestynedalekorajce.net
Obr. 6 Pohled na vstupní část muzea

Ještě před samotnou prohlídkou muzea jsem se zahřála grogem, který lze společně s dalším občerstvením u pokladny zakoupit a podívala jsem se na hezký dokument o tom, jak byla rozhledna s muzeem postavena. Zajímavé je, že muzeum je schované pod zemí a kameny, které byly při stavbě vybagrovány, byly pak použity na vybudování zdi před betonovou konstrukcí tvořící muzeum.

Potom vystoupím na rozhlednu, fouká silný vítr, takže je mi zima, nezdržím se dlouho, pouze zkusím identifikovat několik hor které už v okolí znám - Jizera, Černá Studnice, podle popisků na tabuli určím, kde jsou Zámky a jdu dolů.

cestynedalekorajce.net
Obr. 7 Výhled z rozhledny na Příchovice
Comments