Cesty po ČR‎ > ‎Liberecký kraj‎ > ‎Jizerské hory‎ > ‎

Viničná cesta

5.10.2014

(na kole)

Naši asi 60 km dlouhou trasu začínáme ve Frýdlantě. Líbí se mi pohled na zámek, zámecký park, rybník a říčku Smědou, podél které zpočátku jedeme. V Raspenavě odbočíme k jihu a zvolna stoupáme do Jizerských hor. Uděláme si krátkou zastávku u Šolcova rybníku, v jehož hladině se odráží ještě zbytky nízké oblačnosti, ale po zbytek dne už po ní není ani památky, svítí sluníčko.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 "Šolcák"

Vystoupáme do Oldřichovského sedla a dál jedeme téměř po vrstevnici (asi 8 km), vede nás NS Viničná cesta. Potom nás čeká další stoupání, během něhož si uděláme krátkou přestávku u potoka Černý (Velký) Štolpich s výhledem na Ořešník odspodu.

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Podzim v Jizerkách

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Ořešník, jak je na něj vidět z rozcestí Pod vodopády

Pak si trochu zakličkujeme, abychom se dostali do větších nadmořských výšek (a kolem vodopádů by to s koly nešlo, leda bychom je nosili na zádech) a přijíždíme na vyhlídku Krásná Máří. Je vidět zase Ořešník a obec Hejnice a před ní Ferdinandov. Potom pokračujeme trochu nudnější cestou k hoře Jizera, kterou objíždíme po její jižní části a na Smědavě se "potkáváme" s naší předvčerejší trasou. Opět rychle sjedeme po klikatící se silnicí v údolí Smědé do obco Bílý Potok a dále přes Hejnice a Raspenavu do Frýdlantu. Na závěr výletu ještě několikrát fotím frýdlantský hrad/zámek:

cestynedalekorajče.net
cestynedalekorajče.net

Comments