Z Rychnova na Harcov

26.8.2018

Předpověď počasí byla na tento víkend spíše pesimistická, takže jsem předem nijak moc nepromýšlela, kam vyrazím, a tak tenhle výlet byla improvizace, kdy jsem jen vzala batůžek s pláštěnkou a pitím a vyjela z Liberce k Rychnovu u Jablonce nad Nisou. Odtud jsem se rozhodla jít pěšky zpět do Liberce, přičemž jsou dvě vhodné varianty - na Milíře a pak po zelené značce přes Císařský kámen do Vesce a nebo delší varianta - z Milířů po červené na Prosečský hřeben a po modré na Harcov. Počasí mi přeje, zvolím tedy delší cestu.

Docela brzy po začátku trasy se zdržím severně u Rádla, kde jsou v lese hezké naučné tabule o zvířatech, vždy s obrázkem, básničkou a nějakým úkolem pro děti, nahoře na tabuli jsou otáčecí kostky, na kterých jsou zvířátka nakreslena (vyryta nebo vypálena?) tak, že se při roztočení kostky rozpohybují.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Naučná tabule

Potom u obce Milíře narazím na další zajímavost - stojí tu lavička a okolo ní dřevěné sloupy, člověk si tam má odpočinout a rozhodnout se, kterou z pěti cest se vydá dál. Podobných zajímavostí je podle tamější mapy v okolí Rádla asi deset, jmenuje se to Eldorádlo - Cesta hojnosti.

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Eldorádlo - jedno z mnoha zastavení

Ve vesnici Milíře na chvíli opustím červenou značku, abych si udělala odbočku na Císařský kámen. Ten je pro mě ale zklamáním - rozhledna tam nyní nestojí. Aspoň od místního hřbitůvku je pěkný výhled směrem k Jablonci nad Nisou.

cestynedalekorajce.net
Obr. 3 Výhled na Jablonec n. N.

cestynedalekorajce.net
Obr. 4 Kaplička

Přes Proseč nad Nisou pokračuji po červené značce, která mě vede příjemně lesem i přes louku s hezkým výhledem do údolí, za Prosečí začnu stoupat na Prosečský hřeben. Nedaleko jeho vrcholku stojí pěkná kamenná rozhledna a chata s občerstvením.

cestynedalekorajce.net
Obr. 5 Výhled na Proseč n N. a část Prosečského hřebenu a za ním Jizerské hory

cestynedalekorajce.net
Obr. 6 Rozhledna Prosečský hřeben

cestynedalekorajce.net
Obr. 7 Výhled z rozhledny směrem k Jablonci

Domů mi zbývá asi šest kilometrů, skoro celou cestu teď už z kopce a protože mám hlad, docela uháním, abych doma byla aspoň do sedmi hodin večer. V závěru cesty se mi moc líbí stezka po břehu přehrady Harcov.


U nádherného Grand hotelu Zlatý lev parkuje několik zajímavých starých kabrioletů, asi tady mají dnes sraz:
cestynedalekorajce.net
Obr. 9 Jedno ze zajímavých autíček před hotelem Zlatý lev
Comments