Rozhledna na Císařském kameni a výšlap sněhem

15.12.2018

Konečně první výlet se sněhem! Volba padla na procházku z Jablonce n. N. na Císařský kámen a odtamtud do Liberce, jenže zbývalo hodně času, tak proč nevyrazit ještě na Javorník a na Pláně pod Ještědem, tahle část se mi nakonec líbila nejvíc, hlavně brouzdání sněhem z kopce dolů.

Vymotat se z Jablonce nebylo úplně jednoduché, každou chvíli jsem se dívala do telefonu a trochu mě rozčilovala auta na hlavních silnicích. Na Vyhlídce mezi Vrkoslavicemi a Dobrou Vodou byl však už klid. První běžkaři tady zkoušejí kvalitu a množství sněhu. Z Vyhlídky je však vidět jen k nejbližšímu lesu, vše vzdálenější se utápí v nízké oblačnosti.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Vyhlídka

Procházka po modré na Rádlo a dál po červené k Milířům mě celkem baví, ale další zajímavostí na cestě je až zmíněný Císařský kámen. Byla jsem zvědavá na novou rozhlednu - podle nějakého článku na internetu by tam měla stát už od října, ale je tomu tak opravdu? Článek byl srpnový, takže trochu pochybuji, a tak je pro mě docela překvapením, když se z mlhy nová rozhledna na Císařském kameni opravdu vynoří.

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Rozhledna na Císařském kameni

Po zelené značce je to kousek na Javorník, cestou fotím daňky v oboře u lanovky a na vrcholu Javorníku se zahřeju polévkou v restauraci Obří sud. U lanovky nepříjemně padá sníh od sněhových děl, navíc je tady nahoře silnější vítr, a tak už se těším až zajdu do lesa. Nohy se boří do sněhových návějí, ale pohled na zasněžené stromy mě vždy potěší a dodá novou sílu na prošlapávání cesty.


cestynedalekorajce.net
Obr. 4 Obří sud

cestynedalekorajce.net
Obr. 5 Kaplička na Javorníku

cestynedalekorajce.net
Obr. 6 Zasněžené stromy

Cesta lesem od rozcestí U Šámalů až k chatě Pláně pod Ještědem a pak dolů do Liberce je asi nejhezčí, i když mě docela unaví tohle poslední stoupání, nějak mi dochází energie. Cesta dolů mě naopak baví. Celkem to bylo 30 km, není divu, že jsem na konci pořádně utahaná.

Obr. 7 Cesta lesem
Comments