Černá Studnice

4.4.2018

Konečně začalo opravdové jaro, táhne mě to do Jizerek, ale je mi jasné, že tam všechen sníh ještě zdaleka neroztál a příroda bude vypadat jarně spíš někde v podhůří. Nechám si s dalším výletem poradit od místních znalců a vyrazím z Tanvaldu na Černou Studnici (869 m). Hned nad Tanvaldem je vyhlídka Terezínka:

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Vyhlídka Terezínka

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Výhled na Tanvald, Tanvaldský Špičák a Jizerské hory

Z kopce Muchov je také pěkný výhled, tentokrát i na jih, kde se táhne ves Velké Hamry a v dálce Ještědsko-kozákovský hřbet, Kozákov poznám podle rozhledny. Dáváme si pauzu na oběd a slunění, ale trochu tu fouká, takže dlouho neposedíme a jde se dál. Potkáváme chlapíka, který nás varuje, že je tam dál sníh, ale nenecháme se zastrašit a pokračujeme v cestě po hřebeni. Sníh není hluboký, ale je místy nepříjemné, jak to na něm klouže.

K dalšímu posezení zvolíme louku u rozcestí Vrchůra, slunce svítí, nebe je bez mráčku a tady ani nefouká, takže vyhlašuji pauzu na opalování, první letošní (večer je to na mě docela poznat) a zůstaneme tady více než hodinu.

Ještě než vystoupáme na další vrchol této hřebenovky, narazíme na kámen zvaný Buchta, lákalo by mě na něj vylézt:


A pak už se blížíme na vrchol Černé Studnice, kde nejdřív vylezeme na vyhlídku, ze které není nic vidět, pak se podíváme na rozhlednu, která je dnes zavřená (je všední den a mimo sezónu) a po silničce pokračujeme do vsi Horní Černá Studnice, kde se nám podaří chytit autobus do Jablonce. Sice nestojíme na zastávce (která není nijak označená), ale řidič nám i tak zastaví.

cestynedalekorajce.net
Obr. 4 Černá Studnice

Comments