K Bulovskému potoku a kaštanové aleji

18.4.2016

Původně jsem procházku plánovala jednoduše po zelené turistické značce z Frýdlantu k severu k rozcestí u Bulovského potoka a pak po žluté zpátky. Ale postupně jsem trasu trochu pozměnila, hlavně proto, abych našla dvě kešky. Nakonec se ukázalo, že odbočky ze značených cest byly nejzajímavější.


Z Frýdlantu k Hartě se jde část cesty kolem říčky Smědé, cesta je dobře značená, s hezkými výhledy na řeku na železniční trať, kde jezdí osobáky z Frýdlantu do Višňové a do Černous. Pokud byste si chtěli řeku ještě víc vychutnat, je tu možnost obejít si okruh uvnitř meandru Smědé po žluté značce.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Řeka Smědá

Od rozcestí Harta jsem udělala první odbočku, a to směrem k severozápadu až k louce nad Vískou. Tady jsem strávila příjemnou čtvrthodinku hledáním cache a rozhlížením se z posedu - fascinoval mě pravidelný vzor trávy na louce:

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Louka u Vísky

Pak jsem se stejnou cestou vrátila na rozcestí Harta a pokračovala po zelené značce. Jsou tady také naučné tabule o lesním hospodaření. Následující asi tři kilometry nebyly ničím výrazně zajímavé, o zábavu se mi starají jen ptáčci svým zpěvem a prostě si jen tak užívám pobyt v přírodě. Na jedné mýtince si chci sednout a opalovat se, ale než si rozprostřu na zem bundu k sezení, sluníčko se schová za mrak a z opalování nic nebude. Pokračuji tedy dál.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Rozpadající se mostek před mýtinou

Kousek za polovinou cesty mezi rozc. Harta a rozc. Bulovský potok je možné na kraji lesa ze značené trasy uhnout doprava (k východu) a pokračovat po žluté značce k jihu a trasu si tak docela výrazně zkrátit. Přišli byste ale o brod na Bulovském potoce a dva pěkné lesní rybníčky.

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Brod na Bulovském potoce

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Bulovský potok - rozcestí

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Rybník na Bulovském potoce

Od lesních rybníků pokračuji kousek po žluté značce, ale brzy z ní odbočuji k Arnolticím. Fotím si ovečky a dovádějící jehňátka na pastvině před Arnolticemi a potom procházím kolem dalších pastvin, tentokrát s kravami. Užívám si procházku kaštanovou alejí a zpívám si: Veď mě dál, cesto má.

cestynedalekorajče.net
Obr. 7 Ovce s jehnětem


Přijdu do Údolí a můžu jít buď po žluté značce k rozhledně a do Frýdlantu, nebo mimo značky projít Údolí dál na východ a teprve potom odbočit k jihu k Frýdlantu. Řeším tady jednu složitější cache, počítám okna na budově bývalé základní školy, jdu se podívat ke křížku a už to mám vyřešené, ale pro cache už nejdu, je docela daleko a jsem utahaná. Pro dnešek mi nějakých 15 km stačí, takže už jen scházím do Frýdlantu a další kešky nechávám na jindy - jednu v Údolí, jednu u rozhledny a jednu u lomu nedaleko.
Comments