Cyklotoulky jih

9.5.2016
na kole

Výlet začínám ve Frýdlantě mírným stoupáním po hlavní ulici směrem na Liberec, kolem starého židovského hřbitova a do Větrova. Za Větrovem jedu polňačkou k jihu, je tu krásný výhled na západní část Jizerských hor - nejbližší hory jsou Kančí vrch a Oldřichovský Špičák. Za Větrovem je krásný starý dub. Jedu stále na jih, přes potok Oleška a do lesa, kde hledám sochu stojící na místě, kde údajně na mor zemřely dvě sestry, mladá děvčata z nedalekého statku. Najdu tady kešku a pro další si jedu zpět k Větrovu, cesta přes louku je skoro neznatelná, ale vidím ji v GPS na mapě, postupně sílí a na kopci Nad Zátiším se mění v pořádnou polňačku, kterou nepřehlédnete.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Výhled na Jizerky z kopce Nad Zátiším, Kančí vrch a Oldřichovský Špičák

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Nad Zátiším kvetou třešně

Podle GPS to vypadá, že by se dalo jet na východ na kopec Podlesí, ale v louce žádnou cestu nevidím, takže se rozhodnu sjet až do Větrova a pokračovat po hlavní silnici. Cestou se zastavím, abych fotila koně a potom u Dětřichovské silnice rozkvetlé stromy a v pozadí frýdlantský zámek.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Koně u Větrova

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Dětřichovská silnice a zámek

V Hágu zabočím k Zátiší, je to zase na jih po žluté značce, kde už to znám z jednoho minulého výletu. Je tu pěkný výhled na Smrk. Na začátku lesa odbočuji doleva, na východ a pokračuji směrem na Raspenavu. Míjím Köhlerův pomník a nový bezejmenný rybník, kde si opět ulovím jednu kešku, za další keškou potom ještě odbočím k Božím mukům. Nevede tam žádná dobrá pěšina, popálím se o kopřivy a chytím dvě klíšťata, kterých se zbavím dřív, než se stihnou přisát.

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Výhled na Smrk


cestynedalekorajce.net
Obr. 7 Bezejmenný rybník

cestynedalekorajce.net
Obr. 8 Výhled na první domy Raspenavy

V Raspenavě jedu jen kousek po hlavní Frýdlantské ulici, pak odbočím k řece Smědé a jedu po krásné cyklostezce, nejdřív je asfaltová, potom se mění ve štěrkovou. Ve Frýdlantu vyzkouším nejnižší převod svého kola, stoupám prudce od pivovaru k zámku.

cestynedalekorajce.net
Obr. 9 Cyklostezka
Comments