Cesty po ČR‎ > ‎Liberecký kraj‎ > ‎Český ráj‎ > ‎

Zbirohy

19.3.2018

Dnešní výlet, jakožto čtvrtý v krátkém časovém úseku, bude o něco kratší než ty minulé, ale o zajímavosti v něm nebude nouze. Oproti předchozím má jednu velkou výhodu - vyšlo mi hezké počasí, i když trochu moc chladné na můj vkus.

První část výletu je mi známá, jdu po červené značce z Dolánků u Turnova přes Drábovnu a pak po modré do Malé Skály. Nikde se moc nezdržuji, akorát ve vsi Malá Skála si nakoupím svačinu.

Pak stoupám na vrchol kopce Sokol (562 m n. m.), po červené a po žluté značce, je odtud krásná vyhlídka na Suché skály. Přemýšlím, jestli se vydat i přímo k nim, ale nakonec se rozhodnu, že to si nechám na nějaké horolezecké dobrodružství a pro dnešek se spokojím s vyhlídkou. Taky mě trochu lákalo změnit směr mého pochodu a vypravit se znovu na Vranov a na Frýdštejn, když je dnes tak hezky, ale byla jsem tam nedávno a čeká mě jiná zřícenina, na které jsem ještě nikdy nebyla - Zbirohy. Po modré značce si projdu skály nad Besedicemi, kde je i modlitebna Kalich a pak přejdu na zelenou, která už mě zavede na Zbirohy. Jsem z této zříceniny nadšená, nejen že stojí ještě docela dost zdí, ale také se dá vlézt do sklepních prostor, jedné velké s valenou klenbou a jedné malé vytesané přímo ve skále. Kromě objevování všech zákoutí zříceniny, hledám také zajímavě uloženou kešku, která rozhodně není zadarmo, strávím s ní aspoň půl hodiny.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Suché skály

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Zbirohy

Zato zbytek cesty je už zase spíš nudný, protože jdu stále údolím Jizery a není tam nic moc k vidění, když nepočítám vyděšenou srnku, která neví, kam se přede mnou schovat, nad ní jsou strmé skály.

Protože mi ještě zbývá dost času, podívám se konečně i do centra Turnova, procházím kolem Muzea Českého ráje, přes Náměstí Českého ráje a kolem synagogy. Pak po druhém břehu Jizery zamířím zpět na sever a končím výlet jako vždy u Hrubého Rohozce.
Comments