Cesty po ČR‎ > ‎Liberecký kraj‎ > ‎Český ráj‎ > ‎

Maloskalsko v zimě

7.3.2018

Vycházku začínám u zámku Hrubý Rohozec, chvíli hledám, kudy vede naučná stezka, kterou vidím v mapě, ne však ve skutečnosti. V GPS zjistím, že mám projít přes park, ale brána vypadá zamčeně... Zkusím do ní zatlačit a odevře se, sice je tam visací zámek, ale zamčená není. Projdu kolem zámku a dolů k řece Jizeře a pak červené značce do Dolánek.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Hrubý Rohozec

V Dolánkách vyměním červenou značku za modrou a po ní pokračuji k Bartošově peci, kde je zajímavá vyvěračka s rybníčkem. Bohužel spoustu kilometrů musím ujít po asfaltu, ale aspoň nejde o nijak frekventovanou silnici. Přes Ondříkovice a Voděrady si to šinu dál na sever, postupně se krajina halí do mlhy, přemýšlím o tom udělat si fotku, kde budu jen já a bílo pode mnou (sníh) a okolo mě (mlha), ale pak mi dojde, že na foťáku už nefunguje to tlačítko se samospouští, takže z toho nic nebude. Docela vtipné mi taky přijde, že by se tady měla nacházet keška upozorňující na krásné výhledy... nechávám si ji na jindy.

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Bartošově pec

Přicházím ke zřícenině Frýdštejn, kterou jsem si přála vidět zasněženou, ale jsem trochu zklamaná, protože je v mlze. Jdu se podívat ke vchodu, i když je mi jasné, že teď bude zamčeno. Hned vedle vstupní brány je ale aspoň skalní místnůstka, kde si mohu na chvíli sednout relativně v suchu a podívat se do mapy a rozhodnout se, kam budu pokračovat dál. Pak ještě bloudím kolem ve snaze najít další kešku, což za chvíli vzdávám a najednou si všimnu, že mlha se zatím zvedla, a tak mohu pořídit lepší fotky, než když jsem přicházela... takže pro srovnání:


Obr. 3 a 4 Frýdštejn

Jdu dál přes Vranovský hřeben po červené značce, na zřícenině Vranov je zavřeno, ale to vůbec nevadí, i tak jsem si to tu užila, jsou tu krásné žebříky na skalách, dnes to na nich docela klouže, je to příjemně dobrodružné, ale červená značka vede trochu mimo ty skály, takže když se někam bojím vlézt, protože se mi to zdá už moc nebezpečné, není to nutné, můžu jít dál po stezce.

cestynedalekorajce.net
Obr. 5 Vranovský hřeben

Na konci hřebene je pěkná vyhlídka na Malou Skálu. Sejdu do vesnice a odpočinu si v hospůdce Boučkův statek. Pak pokračuji do skalního bludiště Chléviště a k modlitebně Kalich. Moc se mi tady líbilo i posledně (viz článek Maloskalsko), ale teď je to snad ještě lepší, protože tu nejsou žádní lidé, zasněžené skály vypadají velmi neobvykle a navíc jsou tu pěkné rampouchy. Hodně fotím a užívám si to tady.

cestynedalekorajce.net
Obr. 6 Skalní bludiště Chléviště

Projdu Besedicemi a po žluté značce jdu přes ves Mnichovka do údolí Jizery a podél ní kolem hospůdky Zrcadlová koza zpět k Hrubému Rohozci. Nejzajímavější na této cestě jsou ledopády táhnoucí se podél cesty, ne sice příliš vysoké, zato je jich tu hodně. Vydrápat se do svahu je docela těžké, ale stojí to za to.

cestynedalekorajce.net
Obr. 7 Ledopády

Kolem čtvrté hodiny odpoledne jsem zěpt u zámku a čekám na svůj odvoz (opět v příjemné hospůdce).
Comments