Cesty po ČR‎ > ‎Liberecký kraj‎ > ‎Český ráj‎ > ‎Hruboskalsko‎ > ‎

Kozlov a Raisova vyhlídka

28.2.2019

Po zpackaném předchozím dni, kdy jsem si nechala ujet dva vlaky a v půl jedenácté se rozhodla, že nemá už cenu nikam jezdit, vyrážím na vlak kolem šesté ráno, abych už v 6:30 uháněla k Turnovu. Tam přestoupím a jedu do Příšovic, kde strávím asi hodinu, protože mě zajímají místní památky. Nejdříve se zajdu podívat k Holánově statku, o němž jsou písemné zmínky už z roku 1559, pak jdu kolem bývalé kovárny z přelomu 18. a 19. st., Bičíkova statku z počátku 19. století a nakonec k Maškově chalupě, což je jeden z největších a nejhonosnějších statků v Pojizeří.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Holánův statek

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Bičíkův statek

Potom projdu po žluté značce mezi Malým a Velkým Písečákem a slibuji si, že v létě se sem zajedu vykoupat a pokračuji do obce Všeň s krásným kostelem sv. Filipa a Jakuba a pak již vkročím do CHKO Český Ráj a příjemnou lesní cestou pokračuji ke zřícenině Kozlov. Míjím přírodní památku Vústra, kam si také slibuji zajet ještě jednou, protože tam na jaře a v létě rostou chráněné druhy rostlin jako třeba upolín, suchopýr a prstnatec májový a také bych tam mohla zahlédnout volavky nebo ledňáčky. Budu potřebovat hodně jar a let, abych si splnila všechny své sliby a plány, které si v zimních obdobích vytvářím...

cestynedalekorajce.net
Obr. 3 Kostel sv. Filipa a Jakuba

Zanedlouho si prohlížím a fotím skály u bývalého hradu Kozlov (v mapě uváděn také jako Chlum), ze kterého zbyly dvě skalní komůrky a patrné základy další místnosti a val okolo a pak pokračuji na Raisovu vyhlídku, ze které je vidět Turnov a za ním další část Českého ráje.

cestynedalekorajce.net
Obr. 4 Zbytky skalního hradu Kozlov

cestynedalekorajce.net
Obr. 5 Raisova vyhlídka

Dál směřuji k východu přes Podpohoří a okrajem vesnice Kacanovy, mohla bych jít až na Valdštejn stále po stejné značce, ale protože už to tam znám, míjím ho a směřuji na Kavčiny, kde jsem sice byla vloni, ale nevzpomínám si, jak to tam vypadalo, a tak to beru skoro jako povinnost, podívat se tam ještě jednou. Když už tam jsem, vzpomínám si, jak jsem tam lezla do vrcholových partií a jak to bylo skvělé. Loňské zážitky a fotky - zde. Jsem asi v polovině cesty, tady se moje trasa stáčí zpět k západu, po modré značce jdu ke Kopicově statku a procházím se po naučné stezce mezi reliéfy vytesanými do skal.

cestynedalekorajce.net
Obr. 6 Varhany - jeden z mnoha skalních reliéfů u Kopicova statku

cestynedalekorajce.net
Obr. 7 Kopicův statek

Dál mě čeká ještě několik malých zajímavostí - kaplička v Kacanovech, tibetský altánek a vyhlídka na Bezděz poté, co vyměním modrou značku za zelenou a mířím do Pohoří. Odtud jdu po cyklostezce kolem základů Sluneční kaple zpět do Všeně.
Comments