Cesty po ČR‎ > ‎Liberecký kraj‎ > ‎Český ráj‎ > ‎Hruboskalsko‎ > ‎

Kavčiny a Dračí skály

26.3.2018

Když vyrážím na tenhle další výlet, nemám jasný plán, kam přesně dojdu, jen vím, že chci projít Hruboskalsko trochu jinudy, než posledně, abych viděla zase jiné zajímavosti této oblasti. Vycházím z Turnova a po červené značce přicházím k vyhlídce Hlavatice. Ještě před Valdštejnem z červené odbočím na žlutou a pak neznačenou cestou mířím k zbytkům hradu Kavčiny. Při podrobnějším prozkoumání mapy zjišťuji, že to nebyl dobrý nápad, jít na Kavčiny odspodu, jediná přístupová cesta vede shora, z červené značky. Nevadí, projdu se údolím až k rozcestí u Kavčin a pak zase zpět po hřebeni až k zřícenině. Takhle: https://mapy.cz/s/2vjXY

Je to tam docela hezké, míjím ohniště s připraveným suchým dřívím na podpal schovaným ve skalních dutinách, aby nezmoklo (rozdělávat oheň se tu nesmí, ale jak je vidět, dělá se to) a přicházím k jedné vytesané místnosti, nad ní se dá vylézt na plošinu s další vytesanou místností, jestli se to tak dá nazvat, protože tam by si člověk ani nestoupl a možná ani nelehl.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Kavčiny, horní místnůstka

Pak jdu po modré značce na Janovu vyhlídku a ke skalnímu útvaru Čertova ruka, hledám docela zajímavé kešky a protože mám pořád dost času, vyjdu zase nahoru na vyhlídky na červené značce (např. na Kapelu).

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Výhled z Janovy vyhlídky

Zjišťuji, že je to tu menší, než jsem myslela a že ještě můžu výlet prodloužit a podívat se znovu k Adamovu loži a zámku Hrubá Skála, kde už jsem byla několikrát, a tak jsem sem původně ani nechtěla jít. Nejzajímavější část výletu ale přijde potom, z Hrubé skály jdu po žluté značce přes Zámeckou a Mariánskou vyhlídku k symbolickému hřbitovu a hned za ním odbočuji po neznačené cestě do Dračích skal.

cestynedalekorajce.net
Obr. 3 Výhled z Mariánské vyhlídky na Dračí skály a Hrubou Skálu

Je tu k vidění několik zajímavých skalních oken a bran, nejhezčí na skále zvané List. Kromě toho si Dračí skály zamiluju z toho důvodu, že nejsou v tak hustém lese a dá se tu dobře fotit a už si představuju, jak budou vyhřáté v létě.

cestynedalekorajce.net
Obr. 4 Jedno z mnoha skalních oken

cestynedalekorajce.net
Obr. 5 Skála zvaná List

cestynedalekorajce.net
Obr. 6 Detail skalních bran ve skále List

Tady se dozvím, že mám na výběr ze dvou možností zakončení výletu - buď pokračovat podle původního plánu a dojít zpět do Turnova a odtud jet vlakem, nebo dojít do Sedmihorek a svézt se autem. Zvolím druhou možnost, protože cesta do Turnova by byla ještě daleká a je už dost hodin. Takže mi zbývají asi jen dva kilometry a jsem v cíli.

cestynedalekorajce.net
Obr. 7 Největší skalní brána, kterou jsem viděla, je nedaleko zelené turistické značky pod zámkem Hrubá Skála
Comments