Zvířetice

24.2.2019

Předpověď počasí je i nadále příznivá, a tak už třetí den v řadě vyrážím na výlet a protože na horách je ještě spousta sněhu, padne volba na rovinky okolo Bělé pod Bezdězem. Rádi bychom i na Bezděz, ale to už nestihneme, i bez něj jsme ušli asi 23 km.

Trasu začínáme v Bakově nad Jizerou a jdeme se podívat na zříceninu Zvířetice. Protože se všude uvádí "zřícenina zámku Zvířetice", překvapila mě šířka zdiva, ono se totiž jednalo původně o hrad, snad právě proto z něj vůbec něco po dvou požárech zbylo. Na zřícenině je moc hezky, zdržíme se tam jejím prozkoumáváním a fotografováním tedy docela dlouho, najdeme pěknou kešku a pak vyrazíme po modré značce do Bělé pod Bezdězem. Trochu mě mrzí, že jsme jen v nudných rovinách, ale co se dá dělat. Těším se na jízdu na kole, tady by se jelo!

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Zvířetice

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 U hradní studny

V Bělé na náměstí si uděláme pauzu na svačinu a pak pokračujeme rozbahněnou Bělskou cestou na Valdštejnsko, kde stojí stará myslivna a ohniště, kde bychom si třeba udělali ohýnek, kdyby tam nikdo nebyl, ale protože ohniště už je obsazeno a nechce se nám družit, pokračujeme v cestě. Ještě předtím jsme využili slunečného počasí pro odpočinek v trávě pod borovicemi (je asi 10°C), kde jsem dokonce na půl hodiny neplánovaně usnula!

Kolem páté hodiny přicházíme k vlakové zastávce Bezděz a rozhodujeme se, jestli jet v šest nebo pak v osm. Vzhledem k tomu, že do Liberce to potrvá asi hodinu a půl až dvě hodiny, zvolíme první variantu, čekání na vlak si zkrátíme procházkou směrem k Bezdězu, abychom se na něj podívali aspoň zespod, pak se vrátíme a další čekání si krátíme nácvikem několika společenských tanců, přičemž nás mlsně pozoruje místní kocour a nádražákův voříšek vypadá, že nás chce sežrat. Všechno dobře dopadlo, vlaku jsme se dočkali ve zdraví a jedeme domů.

Comments