Český Dub a Hodkovice

22.2.2019

Když vycházím z domu, ještě krápe, a tak mám strach, jaké bude počasí, i když vím, že předpověď byla celkem příznivá, mělo by pršet nejdéle do 8, pak zataženo a odpoledne i se sluníčkem a přesně takhle to potom je, jen je obloha ještě jasnější, než hlásili. Do Českého Dubu jedu autobusem a zjišťuji, že cenově je to v pohodě, i když se jede asi 50 minut... 

Poznávání zajímavostí Českého Dubu spojím s geocachingem, je tu totiž pěkná multicache s osmi zastaveními, dovede mě tak k radnici (tam jsem i vystoupila z autobusu), ke kostelu, do areálu starého zámku a k Schmittově zámku, kde je dnes domov důchodců a trochu stranou od centra ke hřbitovu a silnému pramenu pitné vody. Hledání různých nápisů, čísel popisných a podobně je jednoduché, a tak asi za hodinu už počítám finální souřadnice pro keš. Najdu správné místo, ale zjišťuji, že jsem moc malá a nedosáhnu na ni, ale po takovém úsilí to nevzdám u finále, takže nakonec pro ni vylezu trochu do výšky.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Náměstí s radnicí a morovým sloupem

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Hláska, která sloužila jako vězení
Obr. 3 Blashkeho vila

Po ulovení ještě několika jednoduchých rychlých keší opouštím Č. Dub po červené značce a směřuji k Hodkovicím. Mají tady kousek za městem pěkné koupaliště a za ním cesta docela prudce stoupá, Český Dub totiž leží v údolí a na soutoku Rašovky a Ještědky, říček, které jsem doteď vůbec neznala a přitom momentálně mají docela velký průtok, představuju si, jak by se tam skvěle plulo na kanoi nebo kajaku.

cestynedalekorajce.net
Obr. 4 Výhled na Český Dub

Docela značná část cesty vede po asfaltu, ale dneska to spíš oceňuji, protože je bez sněhu, zatímco cesty po loukách a lesem mohou být ještě zasněžené nebo namrzlé, jako třeba při příchodu do Hodkovic, sejít z kopce mi trvá asi pět minut, i když je to jen 50 m, ale pořádně zledovatělých.

Další cíl výletu je až rozhledna Vrchovina u stejnojmenné vesnice, je to malá dřevěná stavbička, u které si říkám, že z ní asi bude úplně stejný výhled jako pod ní, ale není to pravda - odměnou za těch pár zdolaných schodů je výhled na Trosky.

cestynedalekorajce.net
Obr. 5 Rozhlednička Vrchovina

cestynedalekorajce.net
Obr. 6 Výhled na Trosky

Po žluté značce je to do Hodkovic, co by kamenem dohodil, v okolí Hodkovic jsem měla původně v plánu prozkoumat různé skalky - Medvědí kámen a Medvědice, Raubířské skály a Bezděčínské skály, ale sluníčko už zapadá a ochlazuje se, takže další prozkoumávání si nechám na jindy... Taky mě tu čeká několik dalších zajímavých keší, zatím si jen čtu pověst o loupežníkovi Rauberovi (po něj jsou pojmenované Raubířské skály) a procházím křížovou cestu, na vršku je kaple Kalvárie, kde byl Rauber za trest sťat. Potom už jen projdu městem, nakoupím si jídlo na další den a jdu na vlak.

cestynedalekorajce.net
Obr. 6 Kaple Kalvárie


Comments