Stohánek

16.5.2018

Trasu začínáme v Hamru na Jezeře. Plánujeme krátký okruh s několika odbočkami na zajímavá místa - Děvín, Švarcvaldská brána a Stohánek, trasu viz zde: https://en.mapy.cz/s/2ER8b

Na zřícenině Děvína jsem byla sice nedávno, ale i druhá návštěva v krátké době stojí za to, během posledního měsíce vyrostlo listí na stromech a vypadá to tu zase trochu jinak. První výlet je popsán tady.

cestynedalekorajce.net
cestynedalekorajce.net
Obr. 1 a 2 Zřícenina Děvín

Plánovanou trasu si na tomto místě ještě trochu prodloužíme, vydáme se na vedlejší vrcholek Hamerského Špičáku (zvaný také Ostrý), kde je patrný příkop okolo vrcholu, bylo tam totiž kdysi opevnění, nejspíše patřící k Děvínu. Je to krásné místo s dlouhou trávou a pokroucenými stromy.

Potom obcházíme stolovou horu Široký kámen a podíváme se ke Skalnímu divadlu a Švarcvaldské bráně, což je stejně jako předchozí jmenované útvary přírodní památka. Nejzajímavější mi připadají železité impregnace, které vypadají jako zkamenělé kmeny stromů.

cestynedalekorajce.net
Obr. 3 Švarcvaldská brána

cestynedalekorajce.net
Obr. 4 Železité impregnace

Když si prohlédneme bránu a okolní skály, zamíříme dál k jihozápadu a naším dalším cílem je Stohánek, velmi krásné místo s výhledem na Hamerský Špičák a Děvín na severu a Dlouhý kámen na protějším svahu na východě.

cestynedalekorajce.net
Obr. 5 Stohánek

cestynedalekorajce.net
Obr. 6 Výhled na Hamerský Špičák a Děvín

Po návratu do Hamru přejedeme autem do nedaleké Stráže pod Ralskem a navštívíme tamější vyhlášenou zmrzlinárnu, kde mají neobvyklé druhy zmrzlin jako třeba feferonkovou. Já se neodvážím dát si jakoukoli příliš neobyvklou, spokojím se s marcipánovou a malinovým sorbetem a obě jsou vynikající. Určitě se tady znovu ráda zastavím.
Comments