Ralsko

20.3.2019

Krásný jarní den jsem se rozhodla strávit na prosluněných loukách nedaleko Mimoně, z nádraží jdu na sever (mimo značené trasy), kde mě v mapě zlákala značka jeskyně, která opravdu stojí za vidění, vypadá jako by byla uměle vytvořená - uprostřed louky se tyčí pískovcová skalka ve stavu koňského koblihu (ve větším měřítku) a když ji obejdu trochu zleva, poznám, že je dutá, jeskyně se širokým vstupem je vysoká tak akorát, aby se tam dospělý průměrný člověk mohl narovnat a pojmula by v případě nouze (např. za deště) třeba deset lidí.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Jeskyně u Mimoně

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Výhled na Ralsko, v popředí vyvýšenina s jeskyní

V okolí jeskyně je také spousta dalších skal a cesta vede podíl krásného Panenského potoka. Jenom mě zklamalo, že kde byl nakreslený most, nic nebylo, jen na břehu zbytky betonových kvádrů, asi byl most nedávno zbořen. Vracím se tedy stejnou cestou, málem se brodím po kotníky vodou v mokřadech a po padlém kmeni přecházím přes potok a pak už poklidněji po značené cestě pokračuji do centra Mimoně a přes zámecký most a dál po červené značce do Vranova.

cestynedalekorajce.net
Obr. 3 Skály nedaleko jeskyně, které nejsou ani zakreslené v mapě, fascinuje mě nádherná barevnost těchto skal

cestynedalekorajce.net
Obr. 4 Mokřady, na které jsem narazila, když jsem zjistila, že chybí most a obloukem jsem se vracela na značenou cestu

cestynedalekorajce.net
Obr. 5 Zámecký most, kterému chybí zámek

Krásnou a zdánlivě nekonečnou alejí se dostávám do Vranova, je odtud hezký pohled na přibližující se Ralsko. Na konci vsi Vranov stojí na jedné zahrádce známý skalní útvar Džbán a nedaleko za ním skály, kde je v mapě značka zříceniny a nápis Vranovský hrádek, ve skutečnosti jsem tam ale nenašla žádné zbytky zdiva ani místností vytesaných do skály. Pak odbočuji na Juliinu vyhlídku upravenou na počátku 19. století - bylo zde vytesáno široké pohodlné schodiště a stával zde dřevěný altán.


cestynedalekorajce.net
Obr. 7 Schody na Juliinu vyhlídku

cestynedalekorajce.net
Obr. 8 Výhled na Vranov, je tam vidět vrcholek Džbánu

Další kilometr a půl na vrchol Ralska je celkem příjemný, stoupá se nepříliš prudce, tak nějak pořád čekám, kdy to přijde a mezi stromy vidím, jak už jsem vysoko. Až úplně posledních pár set metrů krajem suťoviště a od Sedla pod Ralskem je příkrých. Konečně stanu u monumentální zříceniny. Z vrcholku Ralska jsou krásné výhledy směrem k Bezdězu a na Mimoň, bylo by hezké odtud pozorovat západ slunce, zrovna dneska je nebe bez mráčku...

Pak pokračuji dál po červené značce do Novin pod Ralskem na autobus.

cestynedalekorajce.net
Obr. 9 Výhled z Ralska

cestynedalekorajce.net
Obr. 10 Zřícenina Ralsko

cestynedalekorajce.net
Obr. 11 Kaplička v Novinách pod Ralskem
Comments