Rýchory

1.-2.8.2019

Toto je pokračování výletu v Jestřebích horách. Rozdělila jsem to podle oblasti, kde jsem se pohybovala, ale taky proto, že jsem se nějak moc rozepsala a článek by byl velmi dlouhý. Dnešní trasa: https://mapy.cz/s/pohotekegu

Obědvám u Bernartic, asi ve 14 h, takže už mám pořádný hlad a projevuje se to na mé náladě. Pořád jsem čekala na nějaké příhodné místo a nikde žádná lavička, přístřešek, studánka... Začínám být i dost unavená. Určitě chci ještě dnes dojít aspoň do Žacléře, vybrat peníze z bankomatu (pořád se stydím za včerejší faux pas) a koupit vodu. V IC bych se zastavila pro razítka a případně nějakou pěknou vizitku... Peníze vyberu, nákup udělám, ale IC není.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Výhled na Žacléř

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 V Žacléři někdo pojmenovat penzion Iveta, určitě na mou počest...

cestynedalekorajce.net
Obr. 3 Domy v Žacléři

Po modré značce zamířím k Rýchorám a pomalu už se rozhlížím po možnosti přespání. Kousek od chaty Ozon jdu pro další keš a dopřeji si další pořádnou pauzu - na dřevěné zahradní houpačce. Okolní louky jsou hezky osvětlené večerním sluníčkem, a tak mi ani nevadí pozvolné stoupání.

cestynedalekorajce.net
Obr. 4 U chaty Ozon

Kousek od chaty Hubertus váhám, jestli jít dál až k přístřešku nebo spoléhat, že nebude pršet a přespat tady, moc se mi tu totiž líbí a bojím se, že v lese bude studeno, vlhko a neútulno. Nemůžu ale najít žádné rovné místo a nelíbí se mi představa, že ráno tu budou kousek ode mě chodit turisté, takže pokračuji dál. Chci dojít až k přístřešku Horní Albeřice, ale pak si v mapě všimnu, že je jeden značený přístřešek i na rozcestí Roh hranice, tedy asi 500 m ode mě, hurá. Už jsem zase dost utahaná. Přístřešek je krásný, snad je to i legální - k čemu jinému by tam byl žebřík, než proto, aby se dalo vylézt do patra a přenocovat tam? Kolem půl osmé se jdu ubytovat.

cestynedalekorajce.net
Obr. 5 Chovejte se jako zvěř

cestynedalekorajce.net
Obr. 6 Louky osvětlené večerním sluncem

cestynedalekorajce.net
Obr. 7 Chata Hubertus

cestynedalekorajce.net
Obr. 8 Přístřešek na Rohu hranic

V noci se do "mého" přístřešku nastěhoval ještě někdo jiný. Ustlal si dole a o mě možná ani nevěděl. Já jsem předstírala, že spím a pak skutečně spala, ráno odešel asi v sedm a já hned po něm. Bylo to velmi zvláštní a necítila jsem se moc dobře.

Snídám na louce s krásným výhledem na Sněžku. Ještě před Rýchorskou boudou jsem si udělala odbočku na Sněžné domky a Dvorský les (Rýchorský prales) - nejvýchodnější tisícovka Krkonoš. Trasa: https://mapy.cz/s/jedupotebu

cestynedalekorajce.net
Obr. 9 Výhled na Sněžku

cestynedalekorajce.net
Obr. 10 Výhled na Rýchorskou boudu

cestynedalekorajce.net
Obr. 11 Na Rýchorách se mi líbí ty louky a výhledy

Na Rýchorské boudě si kupuji vizitku, jídlo jsem si nedala, protože mi pořád zbývá spousta vlastních zásob. I když na borůvkové knedlíky bych měla chuť, viděla a ochutnala jsem v Dvorském lese obrovské borůvky. U Rýchorské studánky jsem zjistila, že mi dochází baterie ve foťáku a náhradní mám vybitou úplně, fotit teď tedy budu jen to nejhezčí, co uvidím.

cestynedalekorajce.net
Obr. 12 Rýchorská bouda

Téměř s hrůzou si uvědomím, že jsem jen v polovině výletu - 2,5 dne za mnou i přede mnou - druhá polovina tedy musí být odpočinkovější, jinak mě to už nebude bavit. Na Sluneční stráni tedy odpočívám a opaluju se, chvílema svítí slunce, chvílema prší. Pak se podívám k Medvědí jeskyni (zamčená), je tam i pěkný přístřešek na přespání (odemčený), stejný jako jsem využila v noci na dnešek, úplně nový, vypadá jako ještě nikdy nepoužitý. Ve Svobodě nad Úpou čekám před zavřeným IC, až někdo přijde a pak se vyptávám na tipy na cestu i na předpověď počasí (zítra bude celý den proměnlivo, přeháňky). Pak se jdu ještě podívat na Krakonošovu muchomůrku, řeším tam pěknou mystery cache, pro její vyluštění je potřeba spočítat nohy postaviček i nábytku a knihy s minipříběhy o tom, jak se v Krkonoších máme chovat. Kešku najdu - logbook a klíč k truhle, která je na farmě - největší keška, jakou jsem kdy viděla, ale k truhle půjdu až zítra - po zaplacení vstupného. Pak si přečtu sms, vidím, že dorazil Lukáš se Šimonem, jdu pro ně k nádraží. Přespáváme v té chatičce u Medvědí jeskyně.

cestynedalekorajce.net
Obr. 13 Přístřešek u Medvědí jeskyně
Comments