Cesty po ČR‎ > ‎Kraj Praha‎ > ‎

Pražská zoo

20.5.2013

Projít pražskou zoo trvá celý den.Vážně - byli jsme v ní asi od 10h do 17h, možná ještě trochu déle a stejně jsme měli co dělat, abychom viděli všechno. Nijak zvlášť jsme nepospíchali, když se nám u nějakých zvířat líbilo, zdrželi jsme se, ale některé výběhy a klece jsme přešli téměř bez povšimnutí.

V této zoo se mi líbilo, že měli všechna zvířata, která člověk od zoo očekává - žirafy, slony, tygry, opice, medvědy... Ale hlavně mě vždycky potěší, když narazím v zoo na něco nového, co jsem jinde neviděla. Tak o tom teď budu psát. Tady pro mě byli velkým lákadlem hroši, proto jsem se na ně chtěla podívat hned na začátku. Dva z nich spali a jeden se potápěl v bazéně, neskutečně dlouho vydržel pod vodou. Ještě bych si přála, aby některý z nich zazíval a ukázal tlamu, anebo by mě zajímal zvuk, jaký hroši vydávají (dělají přece nějaké zvuky, ne? nějaký hrozivý řev?), ale to se nám nepoštěstilo.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Hroši

V pražské zoo mají docela hodně zvířat ve vnitřních pavilonech. Krásně mají udělaný tropický ráj s ohromnými stromy, mezi kterými se návštevnísi proplétají (stromy jsou umělé, ale vypadají velmi věrohodně). Líbilo se mi pozorovat barevné ptáky, ale nebylo tolik času, abych si zapsala nebo zapamatovala jejich jména. Zato jsem se zaměřila na ještěry, doufajíc, že se nějaké naučím poznávat (ale nenaučila), mají tady: leguány, bazilišky, gekony, varany, agamy... tak kdo se v nich všech má vyznat. Nejsem si taky jistá, jak moc přesně to tam mají popsané, protože to, co jsem si opsala přímo v zoo, teď nemůžu najít na jejich internetových stránkách (např. to že tam mají gekona)...

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Leguán kubánský

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Gekon zázračný

V prosklených obydlích mají také některé opice (někdy mohou být i venku), např. gorily nebo tamaríny (obr. 4 a 5). Mrzelo mě, že jsme neviděli lemury, mám je totiž moc ráda, jenže lemuří ostrov byl momentálně v rekostrukci. Venku jsme viděli alespoň chápany. Skvěle nám předvedli, jak se umí na větvi držet ocasem.

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Gorila

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Tamarín bělovousý

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Chápan

Už jsme někde v polovině naší trasy po zoo, obešli jsme velký okruh zahrnující i "africkou savanu", ale o žirafách a zebrách se mi nechtělo psát, protože ty jsou skoro v každé zoo. Další zajímavostí, kterou tak často neuvidíte, jsou želvy obrovské. Možná nejsou tak atraktivní (moc se nehýbou), ale z přírodovědného hlediska je to fascinující - jen si představte, že takový kolos před vámi vyleze z houští někde ve volné přírodě. Třeba na Seychelských ostrovech (dočetla jsem se, že právě tam žijí). Tenhle druh želvy může měřit až 120 cm a může vážit až 150 kg.

cestynedalekorajče.net
Obr. 7 Želva obrovská

A když už jsme u těch plazů, budu pokračovat popisem zajímavého druhu krokodýlů - gaviáli indičtí: žijí v severní Indii a Nepálu, živí se výhradně rybami, mohou měřit 3-7 m, z toho je polovina ocas. Čím je velice zajímavý a odlišný od jiných krokodýlů? Nedokáže se pohybovat po souši (vůbec neuzvedne své tělo) a také špatně přežívá v kalné vodě, potřebuje ji rychle tekoucí a čistou. Proto se také zřejmě jedná o velmi ohrožený druh.

cestynedalekorajče.net
Obr. 8 Gaviál indický

Také jsem se odcela těšila na tučňáky, ale fotogeničtí moc nebyli - hodně rychle se pohybovali, navíc byli za sklem. Ještě jsem zapomněla zmínit dětskou zoo - skvěle jsme se vyblbli focením se u různých dřevěných zvířat - u pavilonu goril v náručí obrovské gorily, u výběhu želv pod krunýřem obrovské želvy, kromě toho ve chřtánu hrocha a v tlamě velké ryby... Další atrakcí byla návštěva rozhledny, museli jsme ale vystoupat na kopec a obejít polovinu menšího, vnitřního, okruhu zoo.

cestynedalekorajče.net
Obr. 9 Rozhledna

A to už jsme skoro na konci prohlídky zoo, vracíme se ke vchodu, zastavíme už jen u lachtanů a pozorujeme jejich ladné pohyby při plavání i kolébavé pohyby na souši. Poté, co si příjemně u lachtanů odpočineme po dnešním "maratonu", nakouknem do obchodu se suvenýry a odcházíme. Doufám, že brzy nashledanou zoo!

cestynedalekorajče.net
Obr. 10 Lachtan hřivnatý

Dodatek na závěr - dopisuji tento článek v době, kdy je polovina zoo pod vodou, velká část nových pavilonů je poškozena povodní... ale dobrá zpráva je, že zvířátka byla včas zachráněna a zatím žádné nepřišlo o život.
Comments