Cesty po ČR‎ > ‎Kraj Praha‎ > ‎

Letná-Karlín

11.11.2012 (a část 18.5.2013)

Vystoupili jsme z MHD někde na Letné, asi na hlavním tahu (ul. Milady Horákové) a zamířili přes letenské sady ke Kyvadlu (Stroji času nebo Metronomu). Slyšela jsem o něm teprve nedávno a docela mě začalo zajímat, tak je velké a jaký to ve mě vyvolá dojem. No, možná kdybych tu byla sama, mohl by letenský časostroj působit tajemně nebo nahánět strach, ale byla jsem tu s kamarádkami, a tak to probíhalo normálně - přišly jsme, koukly jsme, udělaly pár fotek a povídaly si a šly dál...

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Stroj času na Letné

Stroj času byl do parku na Letné instalován roku 1991. Jeho autorem je profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Vratislav Novák. Oficiální název zní „Stroj času“, mezi lidmi se pro něj ujalo označení „Metronom“. Stroj času je vysoký téměř 25 metrů a váží 7 tun. Instalaci kyvadla nemohla být provádět jeřábem kvůli obavám z porušené statiky podstavce po odstřelení Stalinova pomníku, proto jej na místo osadila obří helikoptéra.

Všimli jsme si také bot zavěšených vysoko na nějakém kabelu. Není to poprvé, co jsem něco podobného viděla, snad to vychází z nějaké pověry (že dotyčný se sem vrátí, když sem zavěsí boty), nebo z nějakého filmu.

Ještě víc mě zaujal výhled od kyvadla a také z cesty dolů k řece:

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Výhled na Vltavu

Je vidět nejen věže Starého města, Vyšehrad v dáli, Žižkovský vysílač, ale také Petřínská rozhledna a když se přejde kousek vedle do Chotkových sadů, je odtud pěkný výhled na Pražský hrad:

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Pražský hrad

Když jsme sešli k řece, prošli jsme se po pěkném Čechově mostě, propletli jsme se málo frekventovanými ulicemi a ocitli jsme se na Karlínském náměstí. Zajímal nás kostel svatého Cyrila a Metoděje. Jedná se o novorománskou trojlodní baziliku se dvěma věžemi. Chrám je jedním z největších v Praze. Vznikl v letech 1854 až 1863 podle návrhu Karla Rössnera a Ignáce Ullmanna z roku 1851. Bronzové dveře zdobí reliéfy podle předlohy Josefa Mánesa. Za pozornost stojí také dřevěná kazatelna a zpovědnice od Václava Žabky. Barevná okna kostela byla vytvořena podle návrhu Josefa Mánesa a Františka Ženíška.

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Kostel sv. Cyrila a Metoděje

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Pohled od kostela na Žižku na koni (na Vítkově)
Comments