Cesty po ČR‎ > ‎Kraj Praha‎ > ‎

Královská cesta

19.5.2013

Tento výlet nebyl původně zamýšlen jako projití všech nejdůležitějších památek Prahy naráz, prostě to tak nějak vyšlo. Ráno jsme přijeli metrem na stanici Staroměstská a šli na Staroměstské náměstí. Původní plán byl podívat se do Paláce Kinských do sladkovodního akvária (Pod hladinou Vltavy), ale zaujal mě pohled na věž staroměstské radnice - po ochoze se procházejí lidé. Kolik by asi stála vstupenka na věž? 50 Kč za studentský lístek je celkem slušné, na Prahu... Za chvíli jsme nahoře a kocháme se krásným výhledem. Snažíme se pojmenovat co nejvíce budov pod námi. Zajímají mě hlavně věže - Týnský chrám, Prašná brána, Mostecké věže, kostel sv. Mikuláše, v dáli Petřínská rozhledna, Časostroj na Letné, žižkovský vysílač a Pražský hrad, kam se odpoledne vydáme.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Výhled z věže staroměstské radnice

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Výhled na Malou stranu a Hradčany

Potom se necháme zlákat ještě na prohlídku historických sálů v radnici a domech vedle ní. Součástí prohlídky je také projití podzemí. Výklad v češtině začne až asi za tři hodiny, takže raději absolvujeme část anglického výkladu a část německého. K tomu mám v ruce i český text, ale ten je stručnější než výklad průvodců, tak se snažím pochytit od nich co nejvíce informací.


Obr. 3 Uvnitř radnice

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Podzemí (románský sloh)

Po prohlídce přejdeme přes náměstí do Paláce Kinských, kde sídlí Národní galerie, jejíž součástí je i akvárium a tam právě nyní zamíříme. Kromě všech možných sladkovodních ryb, které snad žijí ve Vltavě je tu ukázka mořských živočichů - spousta žraločích a vorvaních zubů, mušle, krabi, hvězdice... Z těch ryb je tu nejvích kaprů, plotic, perlínů (vyznačuje se řervenými ploutvičkami), cejnů a karasů, také jeden sumec, dvě nebo tři štiky, jeden úhoř a nějací okouni, parmy, líni...

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Krab poustevník

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Štika

Na konci prohlídky akvária je nám už docela zima (je to celé ve sklepě), takže jsme pak rádi, když vylezeme ven a najdeme volnou lavičku na sluníčku. Pozorujeme hemžení na náměstí, zaujme nás hlavně předvádění akrobatického tance dvojicí mladých lidí, kteří si zde svojí pouliční produkcí přivydělávají. Kromě nich je tady skupina mladíků tlučících do bubnů a dvojice namaskovaných mužů (jeden zlatý a druhý stříbrný), s kterými se občas někdo vyfotí. Ze Staromáku se vydáme na Pražský hrad, kde máme v plánu navštívit muzeum hraček.

U Karlova mostu si všímám krásných mosteckých věží - na jedné straně Staroměstská mostecká věž, na druhé straně Malostranské mostecké věže. Karlův most je pořád stejný - je na něm taková spousta lidí, že si člověk skoro ani nevšimne, že na něm také stojí ty veliké sochy. Někdy bych se sem ráda podívala brzo ráno, když tu ještě nikdo nebude...

cestynedalekorajče.net
Obr. 7 Staroměstská mostecká věž a Karlův most

Projdeme známou Nerudovou ulicí, potom kolem stráží u brány Pražského hradu, kolem chrámu sv. Víta a dál až skoro k Daliborce a kousek před ní vejdeme do muzea hraček. Prohlídka nám trvá asi hodinu a půl, je opravdu na co se dívat. Teď několik obrázků z této cesty:

cestynedalekorajče.net
Obr. 8 Brána do Pražského hradu

cestynedalekorajče.net
Obr. 9 Chrám sv. Víta

cestynedalekorajče.net
Obr. 10 Daliborka

cestynedalekorajče.net
Obr. 11 Panenky v muzeu hraček

Zpátky nejdeme stejnou cestou, ale využijeme východ z hradu na opačné straně (východní). Je odtud krásný výhled na Prahu (obr. 12). Pak sejdem po starých zámeckých schodech a přejdeme Mánesův most. Další část cesty si nepamatuji, protože jsem se nechala vést lepšími znalci Prahy, vím jen že jsme asi po půj hodině přišli k Jindřišské věži (kterou si pletu s Prašnou bránou, když ji vidím zdálky). Uvnitř je muzeum pražských věží. Můžeme se na ně na všechny podívat na mapě, přečíst si historii a podívat se na fotky na interaktivní tabuli, kde si sami volíme rychlost promítání. Všech 120 věží nezvládnu, odcházím z tohoto patra asi po třicáté věži a jdu do posledního patra na vyhlídku podívat se na ně na všechny, jak vypadají ve skutečnosti. Také nahoře na vyhlídce jsou pěkně popsány, jen bez historie. Fotku výhledu z této věže nemám, protože mi došly baterky ve foťáku, ale nevadí, bylo by to podobné jako výhledy ze staroměstské radnice.

cestynedalekorajče.net
Obr. 12 Výhled od starých zámeckých schodů


Zobrazit místo Praha,královská cesta na větší mapěObr. 13 Mapka znázorňující projitou trasu
Comments