Cesty po ČR‎ > ‎Kraj Praha‎ > ‎

Kamenné věže

V centru Prahy je několik věží, které se mi líbí a chtěla bych je všechny postupně navštívit a z jejich oken se rozhlédnout po Praze. Během květnového výletu (18.-20.5.2013) jsem zdolala dvě z nich:

Staroměstská radnice

Kromě vyhlídky z ochozu věže je také možné podívat se do její vnitřní části - na orloj zezadu a do kaple. Mě se nejvíc líbilo venku na věži - pozorovat lidi pod sebou, jak se prochází, hrají a zpívají, jak projíždí kočáry tažené koňmi...

Věž Staroměstské radnice byla přistavěna ke stávajícímu gotickému domu v roce 1364. Je vysoká 70 m, má čtyři podlaží a vede na ni pohodlná točitá nakloněná plošina, místo obvyklých schodů. Díky šířce věže může být i tato přístupová cesta příjemně široká, takže i přes velký počet návštěvníků jsme se tu nijak netlačili. Horší je to přímo na vyhlídkové plošině.


cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Věž Staroměstské radnice

Jindřišská věž

Najdeme ji na Novém městě mezi Václavským a Senovážným náměstím. Stojí přímo naproti budově hlavního nádraží (přes několik bloků budov a ulic) a je z ní výhled na spoustu dalších dominant v centru - Vítkov na východě, nádraží na jihovýchodě, Staré město na západě, Prašná brána na severu...

První zmínky o původní dřevěné zvonici se objevují v letech 1472-1475. Nynější renesanční zvonice pochází ze 70. let 16. století. Má čtvercový půdorys a dvě kordónové římsy. Uvnitř věže je několik výstavních místností - v první něco o přehradách, výše interaktivní výstava o všech pražských věžích, restaurace a výstava o historii Jindřišské věže. V posledním patře, kde to krásně voní dřevem, jsou ve třech rozích okna k výhledu a zvonkohra. Nepřišla jsem na to, zda hraje jen po zaplacení menšího příspěvku nebo i každou celou hodinu.


Obr. 2 Jindřišská věž (fotku přidám brzy)

Další věže jsou součástí dbou významných pražských katedrál. Do věží jsem se sice nepodívala, ale byla jsem v kostele a dívala se na věže alespoň zespod (během výletu 11.11.2012).

Katedrála sv. Víta, Váslava a Vojtěcha

Nejznámější pražský kostel je součástí Pražského hradu. Do jeho věží jsem se nepodívala a ani nevím, jestli je to vůbec možné, ale nemůžu ho vynechat. Kostel má tři věže - dvě souměrně vpředu a jednu po straně. Katedrála má složitý stavební vývoj, ve 14. století staví katedrálu Matyáš z Arrasu a po jeho smrti Petr Parléř. Po jeho smrti zůstala katedrála nedokončena, navíc byla v 16. století poškozena požárem. Barokní helmice postranní věže pochází z roku 1770, průčelí a dvě osmdesátimetrové věže bylo postaveno mezi lety 1873-1929, čímž byla po necelých 600 letech dokončena stavba katedrály.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Věže katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha

Katedrála na Vyšehradě

Další krásnou známou katedrálou v Praze je Vyšehrad. Kostel je zasvěcen sv. Petru a Pavlu, byl založen knížetem Vratislavem II. ve 2. polovině 11. st., když kníže začal budovat své sídlo na Vyšehradě jako záměrný protiklad Pražskému hradu. Kostel prošel mnoha stavebními etapami - od původní románské baziliky 11. st. přes vrcholně gotickou podobu za Karla IV., kdy vzniklo trojlodí s bočními kaplemi, barokní přestavbu 20. let 18. st. podle projektu Giovanna Santiniho a neogotickou přestavbu, kterou započal r. 1885 arch. Josef Mocker. V letech 1902 - 3 byly vybudovány vysoké průčelní pseudogotické věže podle návrhu arch. Františka Mikše, to byla poslední přestavba, která vtiskla kostelu dnešní podobu. Na Vyšehradě je zvonkohra, která "umí" 50 písní.

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Kostel sv. Petra a Pavla

Na příště si plánuju:

Prašná brána
Staroměstská mostecká věž
Malostranské mostecké věže
Novoměstská radnice(???)
Comments