Cesty po ČR‎ > ‎Jihočeský kraj‎ > ‎Třeboňsko‎ > ‎

Litschau

4.8.2013
(na kole)

První zajímavostí na trase je Přírodní rezervace rašeliniště Pele. Toto chráněné území má rozlohu 11 hektarů a je zde chráněn mokřad, který je možno charakterizovat jako zrašeliněnou slatinu. Mokřad se rozkládá v místě zaniklého rybníka, ze kterého je možné rozeznat zbytek hráze. Na části plochy se rozvinuly porosty rašeliníků a je zde možno pozorovat počáteční vývoj rašeliniště, který na mnoha místech Třeboňska probíhal v postglaciálním období před několika tisíci lety. Na území zdejší rezervace se vyskytují ohrožené druhy rostlin jako např. vlochyně bahenní a některé vzácné druhy živočichů vázané na mokřadní a rašelinné prostředí. Název lokality je dosti netypický, vznikl pravděpodobně chybným přepisem původního názvu Pece (podle informační cedule v místě).

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Rašeliniště Pele

Druhou dnešní zastávku si uděláme u skupiny skal Dračí zuby. Nikde jsem o nich nic nezjistila (ani strýček Google, ani oblíbené mapy.cz nic nevědí), jen na geocachingu, proto mě to tam táhlo - tohle určitě každý běžný návštěvník Třeboňska znát nebude. GPSka mě sice zlobila ("sežrala" všechny nahrané kešky), ale tady posloužila dobře a dovedla nás podle souřadnic správně k "Zubům" - N 48° 58.418 E 014° 58.435.

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Dračí zuby

Dál jsme pokračovali neznačenou cestou kolem rybníka Špačkov a potom po hrázi mezi ním a Staňkovským rybníkem. Tam bylo moc hezky, taky proto je tam v okolí Staňkova hned několik kempů a rybník je v krásných letních dnech doslova obležen rekreanty.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Hráz mezi Špačkovem a Staňkovským rybníkem

Další část cesty po modré turistické značce byla celkem nudnější, největší zpestření je pro nás neustálé koukání se do mapy a do GPSky. Na mapách to vypadá jednoduše, ale ve skutečnosti je tady víc značek. Naším odpoledním cílem je Novomlýnský rybník, kde strávíme příjemné dvě hodiny koupáním a odpočinkem ve stínu i na slunci a teprve potom, až přejde největší teplo, vyrazíme dál k hlavnímu cíly cesty - totiž k hradu Litschau.

Mineme hotel Peršlák a nejsevernější bod Rakouska, trochu nás také láká odbočit si k Poledníkovému kameni, ale nemáme zas tak moc času a museli bychom hodně z kopce a zpět do kopce... I tak je to tady trochu náročnější terén, jsme rozmazlení rovinkami Třeboňska.

V Litschau strávíme jen asi hodinu, hrad si obejdeme ze všech stran, co to jde, ale dovnitř se bohuže nepodíváme, je nepřístupný. Pak vidíme a cítíme, že už se blíží předpovídaná bouřka, takže nasedneme na kola a co nejrychleji zamíříme zpět do Čech. Projedeme vesnicí Schlag a za chvíli už jsme zase v lesích poblíž rašeliniště Pele, okolo kterého jsme jeli ráno.

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Hrad v Litschau


Zobrazit místo Litschau na větší mapěObr. 5 Projetá trasa

Comments